logo yeni

BELEDİYELERDE SÖZLEŞMELİ ÇÖP TOPLAYICILARINI GÖREBİLİRİZ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise-girme-3Sanayi Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı tarafından ortak hazırlanan Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ile sokaklarda ekonomiye kazandırılacak atık toplayan kişilerin istihdamı öngörülüyor.

Yüksek Planlama Kurulu (YPK)  tarafından onaylanan strateji belgesine göre, atık toplayan kişiler, geri dönüşüm sistemi içine alınacak ve topladıkları malzemeleri hurdacılar yerine belediyenin atık merkezlerine satabilecek. Belediyeler, bu kişileri sözleşmeli personel olarak istihdam edebilecek.

Belediye tarafından istihdam edilmeyenlere ise topladıkları atıklara göre, ücret ödenecek.

Sözleşmeli çöp toplayıcısı

İki Bakanlık tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanan strateji belgesine göre, çöp toplayanlar, topladıkları atıkları hurdacılar ya da daha büyük toplayıcılar yerine, belediyeler bünyesinde kurulacak atık merkezlerine götürecek. Bu durumda alternatif yollardan biri de belediyelerin sözleşmeli olarak bu çöp toplayıcıları istihdam etmesi.

Ayrıca, Üniversitelerde, geri dönüşüm sektörüne nitelikli personel kazandırmak amacıyla çalışmalar yapılması, sertifikalı eğitimler düzenlenmesi ve katı atık ve geri dönüşüm teknikeri gibi elemanlar yetiştirilmesi önlemlerine de belgede yer verildi.

Ancak Strateji belgesinin hayata geçmesi için TBMM nezdine yasal bir düzenleme içinde gelmesi ve kabul görmesi gerekiyor. Henüz bu aşamalar için çok erken olsa da çöp toplayıcıların sözleşmeli olarak belediyelerde istihdam edildiği günler gelebilir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.