logo yeni

SON 5 YILDAKİ KPSS'LERLE İLGİLİ ÖSYM AÇIKLAMASI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpssÖSYM yaptığı basın açıklaması ile 2013 yılı KPSS ile ilgili soruların dışarıya sızdırıldığı iddialarını yalanlarken, geçmiş yıllardaki KPSS’lerle ilgili iddialara da yanıt verdi.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün (2 Ocak 2015) bir günlük gazetede Ankara kaynaklı olarak yer verilen, üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçmiş ve bir çalışanımızın ölümü ile ilgili haberde 2013 yılında KPSS sorularının dışarıya sızdırıldığı yönündeki haberler kesinlikle doğru değildir. Kapalı Dönem için matbaa içerisinde konuşlandırılmış olan bilişim sistemlerinden bilgi kopyalanması kesinlikle donanım olarak mümkün olmadığı gibi sınava ait bilgilere her alan uzmanı sadece kendi erişim hakkı ile erişebilmektedir. Yani tek bir kişinin sorulara erişmesi de kesinlikle mümkün değildir. 2013 yılında yapılmış KPSS sınavı ile ilgili olarak gerek sınav sonrası bilimsel olarak gerçekleştirilen madde analizleri ve istatistikler gerekse kamu oyunda herhangi bir olumsuz gelişme görülmemiş ve yaşanmamıştır. Çalışanımızın ölümü ile ilgili olan diğer konulardaki iddialar bir yana soruların sızdırıldığı konusunun “iddia ediliyor” diyerek haber yapma anlayışı kurumları yıprattığı gibi sonuçta yalan bir haberi topluma yaymanın sorumluluğunu da yüklemektedir.   Haberdeki çalışanın ölümünün söz konusu sinemada gerçekleşmesi dışında verilen tüm detaylar hayal ürünü bir iddia olup konu ile ilgili ÖSYM’ye ulaşmış bilgi ve belge bulunmamaktadır.” İfadeleri kullandı.

Gerekirse sınav iptal edilir

Açıklamada sınav adaleti ve güvenini koruma bakımından gerekirse sınavın iptal edilebildiği belirtilerek, “Örnek olması bakımından; alınmış olan her türlü sınav güvenlik tedbirine rağmen, 2012 yılı Mayıs ayında yapılmış olan Avukatlar İçin Adli Yargı sınavının sonuçlarının istatistiki analizler ve adayların soru kitapçıkları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda sınavın olağan dışı sonuçlar ürettiği görülmüş ve sınav ÖSYM Yönetim Kurulu kararı ile iptal edilerek yeniden yapılmak istenmiştir. ÖSYM’nin sınavı iptal kararı idari yargı mercilerince iptal edilerek sınav geçerli kılınmıştır. Ancak ÖSYM, bu sınavda olağan dışı puan alanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Bu işlem ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Son 5 yılın KPSS'leri

Geçmiş yıllarda yapılan KPSS’ler hakkında ise, şu açıklamalara yer verildi:

"2010-KPSS: Bilindiği üzere ortaya çıkan kopya olayı nedeniyle Eğitim Bilimleri sınavı iptal edilmiştir. ÖSYM yönetimi istifa etmiş ve yeni yönetim göreve gelmiş akabinde bu sınav tekrarlanmıştır. İptal edilen sınavdaki iptal nedenleri ve sebebiyet verdiği iddia edilenler hakkında savcılık soruşturması sürmektedir. ÖSYM Yönetimi bu konunun açıklığa kavuşması için de en üst düzeyde destek vermeye devam etmektedir.

2011-KPSS:  Herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir.

2012-KPSS: Sınavdan hemen sonra bazı İnternet siteleri sınavda yer alan sorulardan bazılarını adayların zihinlerinde taşıdıkları biçimde yayınlamışlar. Soruların bu şekilde yayınlanması başka basın-yayın organları tarafından sınavdan önce veya sınav sırasında yayımlanmış gibi yanlış ve dayanaksız olarak duyurulmuştur. ÖSYM’de soruları bu şekilde yayınlayanlar hakkında yasal süreç başlatmıştır. Sınav tamamen güvenli bir şekilde gerçekleştirilmiş, ilgili iddiaların asılsız olduğu ve kurumu yıpratma amacı taşıdığı bilgi ve belgeleri ile kamuoyuna sunulmuştur.

2013-KPSS: Herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir.

2014-KPSS: Herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir."

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.