logo yeni

KİMYA VE FRANSIZCA ALANLARINDAKİ ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ MEB AÇIKLAMASI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen6Kimya ve Fransızca öğretmenliği bölümlerinden mezun olan ve atanamayan öğretmenlerin sorunlarının dile getirildiği soru önergeleri Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırıldı.

Milletvekili Av. Ayşe Nedret AKOVA verdiği soru önergelerinde, Kimya ve Fransızca branş öğretmenlerinin atanamamaktan kaynaklanan sorunlarını dile getirerek, Milli Eğitim Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin bazı sorulara yer vermişti.

Soru önergelerine, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI imzalı yazı ile verilen cevapta, “Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulunca Bakanlığımıza tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kadrolar illerin öğretmen ihtiyacı yüzdelik oranı dikkate alınarak illere dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlüklerince alanlar bazında öğretmen ataması yapılacak eğitim kurumlan belirlenmektedir. Belirlenen bu eğitim kurumlan atama döneminde sisteme yansıtılarak atanacak öğretmen adaylarının tercihine sunulmaktadır.” denilirken;

*Kimya / Kimya Teknolojisi branşıyla ilgili olarak

*2008-2014 yılları arasında Kimya alanında toplam 17.603 öğretmen adayı başvuru yapmış ve bunlardan 2.271 ’i atanmıştır. 30.10.2014 tarihi itibariyle Bakanlığımız Norm Modülü verilerine göre ülke genelinde Kimya/Kimya Teknolojisi alanında 1.402 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır denildi.

*Fransızca branşıyla ilgili olarak

30.10.2014 tarihi itibariyle Bakanlığımız Norm Modülü verilerine göre ülke genelinde Fransızca alanında öğretmen ihtiyacı bulunmamaktadır. 2011-2014 yılları arasında Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanmak üzere başvuru yapan ve ataması yapılan Fransızca öğretmenlerinin sayıları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir denildi.

Fransızca Alanındaki Başvuru ve Atanan Öğretmen Sayıları

Yıl

2011

2012

2013

2014

Başvuran

287

145

170

389

Atanan

9

1

2

15

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.