logo yeni

MALİYE BAKANI KAMUDA İŞ GARANTİSİNİ ELEŞTİRDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

toplu-sozlesmeTürkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden 2015 mali yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına söz alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda iş garantisi verilmesini eleştirdi.

Şimşek konuşmasında 2003-2014 yılları arasında 457 bin 537 öğretmen atadıklarını ve bugün itibariyle toplam öğretmen sayısının 852 bin 29 olduğunu ulaştığını belirterek, dünyanın hiç bir ülkesinde, bir fakülteden mezun olana devlette iş ve atama garantisi olmadığını söyledi.

Şimşek Kore'de üniversite mezuniyet oranı neredeyse yüzde yüzlere dayandığını belirterek, “Biz arzu ederiz ki Türkiye'de herkes yüzde yüz üniversite mezunu olsun ama bunların tamamını kamuda istihdam etme imkanı yoktur. 2015 yılında bütçenin yüzde 30'unu, 132 milyar lirayı memur maaş ve sosyal güvenlik primi olarak ödeyeceğiz. Sosyal güvenlik sistemine de bu amaçla yaptığımız aktarmalar var. Bütçenin neredeyse yarısına yakını, önemli ölçüde personel giderlerine gidiyor" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.