logo yeni

2015 YILINDA ALINACAK GIDA MÜHENDİSİ SAYISI BELİRSİZ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gida-muhendisi-3Atama bekleyen gıda mühendislerinin durumu ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan açıklamada 2015 yılında istihdama ilişkin net rakam verilmedi.

Milletvekili Durmuş Ali TORLAK tarafından verilen önergede yer alan gıda mühendislerinin istihdam sorununa verilen cevapta, Bakanlık tarafından 2015 yılında istihdamı planlanan gıda mühendisi sayısına ilişkin net bir rakam verilmediği görüldü.

Torlak önergesinde aşağıdaki sorulara yer vermişti:

SORU 1) Bakanlığınız merkez ve taşra teşkilatlarında istihdam edilen kadrolu ve sözleşmeli Gıda Mühendislerinin sayısı ayrı ayrı nedir?

SORU 2) Bu mühendislerin unvanlarına ve kadrolarına göre dağılımı nedir?

SORU 3) İşsiz Gıda Mühendislerinin Hükümetleriniz döneminde devamlı arttığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu soruna yönelik düşünülen bir çözüm planınız var mıdır? Var ise nedir ve bu çözüm planı ne zaman uygulamaya konacaktır?

SORU 4) Bakanlığınız bünyesinde boş bulunan Gıda Mühendisi kadrosu var mıdır? Var ise sayısı nedir?

SORU 5) Boş bulunan bu kadrolara Gıda Mühendislerinin atanmama gerekçesi nedir?

SORU 6) Atama bekleyen Gıda Mühendislerinin atanmalarıyla ilgili her hangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Gıda Mühendislerinin bu bekleyişlerine ne zaman son vermeyi düşünüyorsunuz?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından verilen cevapta ise şu açıklamalara yer verildi:

CEVAP 1-2-3-4-5-6) Bütçe Kanunu ile Bakanlığımıza tahsis edilen açıktan atama kontenjanı dâhilinde, KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sonucuna göre Bakanlığımızın kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda, gıda mühendisi alımı gerçekleştirilmektedir. Bakanlığımızca son 12 yılda önemli sayıda gıda mühendisi alımı yapılmıştır. 2002 yılında 181 gıda mühendisi görev yapmakta iken, 2014 yılı Kasım ayı itibariyle 1.552’si kadrolu ve 9’u sözleşmeli olmak üzere toplam 1.561 gıda mühendisi görev yapmaktadır.

2015 yılında Bakanlığımıza verilecek açıktan ve naklen atama kontenjanı dâhilinde, KPSS sonucuna göre Bakanlığımızın kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda, kadrolu personel alımı yapılması planlanmaktadır.

Ayrıca, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na dayanılarak çıkarılan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında zorunlu personelin çalışma usul ve esasları belirlenmiş olup, gıda üretimi yapan işletmelerde zorunlu personel olarak istihdam edilmiş olan 20 Bin üzerindeki personelin yaklaşık 5 Bin tanesi gıda mühendisidir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.