logo yeni

5 BİN ZABIT KATİBİ NE ZAMAN ALINACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

zabit-katibiAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak personel istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, hakim ve savcı sayısı ile ilgili olarak, “Şu anda yargıda görev yapan hakim ve savcı sayımız, 2002'de 9 bin 349, 2014'de 14 bin 983. Yüzde 60 oranında bir artış var. Yüzbin kişi başına düşen hakim ve savcı sayısı Avrupa Konseyi ortalaması hakimlerde 21,3, savcılarda 11,1'dir. Ülkemizde ise bu rakam hakimlerde 7,5 iken son yapılan kura çekiminden sonra yüzde 13 olmuştur. Savcılarda 4,5 iken yüzde 6,5 olmuştur. Bu rakamlar da göstermektedir ki hakim ve savcılarımız Avrupa Konseyi'nin yüzbin kişiye düşen hakim ve savcı sayısında sayı olarak geri durumdadır. Büyük bir yükü, sorumluluğu hakim ve savcılarımız büyük bir başarı ve özveriyle yerine getirmektedir." dedi.

Hakim ve savcıların sayısını artırmak için yeni adımlar atacaklarını belirten Bakan Bozdağ, "Önümüzdeki yıl içinde parlamentomuzun verdiği yetkiyle yeni hakim ve savcıların alımını yapmak suretiyle yükü dağıtacağız, azaltmaya deva edeceğiz" dedi.

2002 yılında adliyelerde görev yapan personel sayısının 26 bin 274 iken 2014 yılında bu sayının 51 bin 224'e ulaşarak, % 95 oranında artış sağlandığını söyledi. Bozdağ, "5 bin yeni zabıt katibi, diğer adli personel alımıyla ilgili de bakanlığımız ilana çıkacaktır, bu ayın sonuna doğru" dedi. 

Bozdağ, avukatların yargının en önemli unsurlarından biri olduğuna dikkati çekerek, onlara yönelik düzenlemelerin de Bakanlıklarının öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyledi. Sivil toplum örgütleriyle de işbirliği içinde bir çalışma yürüttüklerini avukatlık kanunun baştan sona yenileneceğini dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:

"Avukatlığa sınavla geçişe bakanlık olarak da hükümet olarak da karşı değiliz. Sınavla geçişin olması gerektiğine inanıyoruz. Geçenlerde Türkiye Barolar Birliği staj yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle kanunun vermediği bir yetkiyi kullandı. Kanuna rağmen staj adı altında avukatlık sınavı koydu. Bizim itirazımız bunadır. Barolar Birliği'nin kanunu göz göre göre çiğnememesi lazım. Yoksa sınava karşı olduğumuzdan değil. Bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Barolar Birliği'nin bu yönetmeliği gündeme gelince çıkan bir pakete yönetmelikle sınava dahil hükümler konulamayacağına dair bir yasa koyduk. Ama bu arada bazı vatandaşlarımız, ayrıca bakanlık bu yönetmeliğin iptal için Danıştay'a dava açtı. Danıştay 8. Dairesi yürürlüğünün durdurulmasına karar verdi. Çünkü tartışmasız kanuna ve anayasa aykırı bir şey. Boralar Birliği'nin bunu yapmaması lazım. Biz bunu zaten getireceğiz."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.