logo yeni

BİR KPSS'SİZ ALIM İDDİASI DAHA

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss4Sözleşmeli istihdam yoluyla kamuda kadrolaşmaya gidildiği iddialarından hareketle, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) personelinin ne kadarının hangi statüde işe alındığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına soruldu.

Bakan Mehdi EKER tarafından cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığına sunulan soru önergesinde; “Hükümetin KPSS şartı aramadan, sözleşmeli personel kapsamında aldığı kişileri kamuya memur olarak atandığı, bunların sayısının 300 binlere ulaştığı haberleri basında yer almış durumdadır. Haberlerde, Devlet Personel Başkanlığının (DPB) verilerine atıfta bulunularak, sözleşmeli memurluğun, kamudaki kadrolaşma için atlama taşı olarak kullanıldığı iddia edilmiştir. AKP Hükümeti, geçtiğimiz yıllarda sözleşmeli çalışanları kadroya geçirmiş, ancak kısa süre sonra yine kamuya sözleşmeli personel alımı sürdürülmüştür. 2011’den sonra kadroya alman sözleşmelilerin sayısının 300 bin olduğu, bunların önemli bir bölümünün, KPSS şartı aranmaksızın işe başlatıldığı iddialar arasındadır.” denildi ve konuyla ilgili olarak şu sorular yer aldı:

1-Bakanlığınıza bağlı Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) merkezinde çalışan personel sayısının kanunen 180’i aşmaması gerekirken, 343 kişi görevlendirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise, kadro fazlası personelin pozisyonu nedir ve hangi yöntemle göreve alınmıştır?

2-TKDK’nun taşra teşkilatlarında bulunduğu iddia edilen 1.773 personelin pozisyonu nedir? Kaçı kadrolu, kaçı sözleşmelidir? Kaçı sözleşmeli pozisyondan, hangi tarihlerde kadroya geçirilmiştir?

3-TKDK’na en son ne zaman ve kaç sözleşmeli personel alınmıştır?

4-TKDK aracılığıyla 2002-2014 tarihleri arasında, yıllar itibariyle üretici köylüyü desteklemek için ne kadar bütçe ayırmış, ne kadarını kullanmıştır?

5-Kurum tarafından tarımsal kalkınmanın desteklenmesi için son bir yılda somut hangi çalışmalar yürütülmüştür?         

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.