logo yeni

SINAVSIZ MEMUR ALIMI İDDİALARI KONUSUNDA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

tbmm2Kamu kurum ve kuruluşlarına Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dışında personel alımı yapıldığı iddialar ve bu iddialar nedeniyle kamuoyunda oluşan kuşkuların giderilmesi, kamu görevlerine girişte ve yükselmede tercihlerin tespiti ile alınması gereken tedbirlere ilişkin olarak "Meclis Araştırması" açılması istendi.

Kamu kurum ve kuruluşlarına Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dışında personel alımı yapıldığı iddialar ve bu iddialar nedeniyle kamuoyunda oluşan kuşkuların giderilmesi, kamu görevlerine girişte ve yükselmede tercihlerin tespiti ile alınması gereken tedbirlere ilişkin olarak "Meclis Araştırması" açılması istendi.

Milliyetçi Hareket Partisi, KPSS dışı personel alımları konusunda Meclis Araştırması açılması için Meclis Başkanlığına önerge verdi.

Meclis Araştırma Önergesinin gerekçesinde özetle şu hususlara yer verildi:

Milyonlarca işsizin umut kapısı olan KPSS sınavlarında başarılı olabilmek için maddi manevi bir çok zorluğa göğüs geren, dershanelere giden vatandaşlarımız gecesini gündüzüne katarak ders çalışmakta ve kazanılacak belli puanları almasına rağmen bir kamu kurumuna yerleşememektedir. Büyük umutlarla yerleşmeyi bekleyen insanlarımız çok yüksek puanlar almasına rağmen hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.

7 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM tarafından KPSS düzenlenmiş ve bu sınava bir milyona yakın kişinin katıldığı yine ÖSYM tarafından açıklanmıştır. ÖSYM yıllarca toplumun en güven duyduğu kurumlardan biri olarak hizmet vermiştir. Ancak milyonlarca kişinin kaderini belirleyen kurum, AKP iktidarı ile birlikte son zamanlarda sık sık tartışmaların ve şaibelerinin hedefine oturmuş, merkezinde yer almıştır.

Binlerce vatandaşımız atanmayı beklerken, kimi basın ve yayın organlarında ise KPSS’yi kazanamayan iktidara yakın hatırı sayılır kişilerin yakınlarının memur oldukları görülmüştür. Şimdi ise AKP iktidarı kendi akraba ve yandaşlarına daha çok iş imkânı sağlamak maksadıyla KPSS sınavlarını kökünden kaldırmak için altyapı çalışmalarına başlamıştır, hâlbuki Anayasamızın 10. Maddesine göre her vatandaş ayrım gözetilmeksizin yasalar önünde eşittir. Anayasamızın 70. Maddesi ise her vatandaşın kamu hizmetine girme hakkına sahip olduğunu belirterek, hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez ilkesini hatırlatmaktadır. Fakat AKP iktidarı bu eşitliği hiçe sayarak, ayrım gözeterek kendi akraba ve yandaşlarına kamu kurumlarını vicdanları sızlamadan peşkeş çekmiştir.

Toplumda herkes huzursuzdur ve vatandaşlık haklarının ihlal edildiği kanaatindedir. Bu yanlış uygulamaların tespiti, milletimiz tarafından acilen beklenmekte ve TBMM’nin bu konuda bilgi edinme ve denetim yollarını çalıştırması istenmektedir.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.