logo yeni

TORPİLLE İŞE GİRMEK İÇİN VALİLİK ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜKLERİ KULLANILIYOR İDDİASI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise-girme-4CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç basın toplantısı düzenleyerek, KPSS’yi kazanamayan torpillilerin Devlet memuru olarak atanmalarına ilişkin iddiaları dile getirdi.

Koç basın toplantısında, "Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), AKP iktidarı döneminde Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın nasıl kadük edildiğini, hakkaniyetin nasıl çiğnendiğini, kayırmanın ve siyasi himayenin devlet memuru olma noktasında nasıl hayata taşındığını acı örnekleri ile paylaşacağız. Milyonlarca öğrencimiz, kurslara gidiyor yeterli bir puan alıp kamu personeli olmak için. İlk çıkarıldığında siyasette kim erk kullanıyor ise o gücün dışında hak edenin görevlere gelmesi için konulmuş bir düzenlemeydi.” dedi.

KPSS’ye girenlerin %97’si hayal kırıklığı yaşıyor

Koç, AKP iktidarının eş, dost, birinci halka da kendi yakınlarını ön palan alarak siyasette kendi yandaşlarına kadro ulufesi dağıtmayı kendisine görev bilmiş durumda olduğunu belirterek, “Son 12 yılda KPSS sınavına giren kişi sayısı, 20 milyona yakın. 610 bin kişi devlet memuru olarak atanabiliyor. Devlette hak ederek bir kadroya girme şansını bu sınavlara bağlayan yüzde 97 yurttaşımız hayal kırıklığı yaşıyor. Sınavlara girenlerin ancak yüzde bir buçuğu devlette kamu görevlisi olarak atanabiliyor" dedi.

AKP yetkilisinin kartviziti

Koç, "İş umutları binlerce gencin başka bir bahara kalıyor. Ya da bir AKP yetkilisinin bir kartvizit tavsiyesine kalıyor. AKP'li olamayıp sade vatandaş olursa bu yolla kadroya girmek istersen bazılarını sınava bile almıyorlar. Saç rengi yüzünden sınava alınmayanlar var. KPSS imtihanına girip başarı elde edip atanamayan 20 gencimiz intihar ediyor. Bu intihar eden 20 gencimizin yerine, birinci halkadaki AKP yanlıları hülle yapılarak sınavsız bir takım aşamalardan geçirilerek kadroya taşınıyor" şeklinde konuştu.

Valilik özel kalem müdürlükleri kullanılıyor

Haluk Koç KPSS’ye girmeden memuriyete girme yolunu açıklarken, valilik özel kalem müdürlüklerinin bir köprü ayağı vazifesi gördüğünü söyleyerek, "Nasıl işliyor bu torpil çarkı? AKP'li bakan ve milletvekillerinin birinci dereceden akrabaları, arkadaşları KPSS'yi kazanamamalarına rağmen hüllelerle devlet memuru yapıldılar. Bunun için kullanılan basamaklardan bir tanesi valilik özel kalem müdürlükleri. Bir köprü ayağı, vazifesi gördü. KPSS'yi kazanamayan birinci derece yakınlar, valilik özel kalem kadroları ile bir iki gün orada bulunduktan sonra derhal devlet memuru kadrosuna başka bir yere atlatıldılar. Devlete kapı attıktan sonra daha organize işlere girmeye başladılar" dedi.

Bazı kurumlar özellikle kullanılıyor iddiası

Koç, bazı kurumların özellikle kullanıldığı belirterek, "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, EPDK, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, TRT tam bir çiftlik. Yurt-Kur zıplama yerlerinden. Adeta AKP çiftliğine dönüştürüldüler" iddiasında bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, daha sonra torpilli olarak atananlarla ilgili bir listeyi gazetecilere dağıttı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.