logo yeni

BELEDİYELERDE BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

balikcilikSu ürünlerinin ve balıkçılık sektöründe; denetim, takip, kalite, ve hijyen koşullarının sağlanması konusunda belediyeler tarafından daha etkin hizmet sunulabilmesi için, belediyelerde balıkçılık ve su ürünleri müdürlüğü kurulması ve su ürünleri mühendisleri ile balıkçılık teknolojisi mühendislerinin istihdamının sağlanması düşüncesinden hareketle Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN, verdiği soru önergesinde;

“Belediye Kanununa göre belediyeler ihtiyaç durumlarına göre müdürlükler oluşturabilmektedirler. Tabi ki bu durum her türlü müdürlüklerin oluşturulacağı anlamına da gelmemektedir. Ancak üç tarafı denizlerle çevrili olan, göllere, ırmaklara ve çaylara sahip olan ülkemizde su ürünlerinin ve balıkçılık sektörünün önemini göz ardı edemeyiz. En hassas gıda ürünü grubunda yer alan su ürünlerinin; denetim, takip, kalite, ve hijyen koşullarının sağlanması anlamında belediyelere daha etkin hizmet sunabilmeleri için, yeni bir balıkçılık ve su ürünleri müdürlüğü kurulması ve buna bağlı olarak diğer mesleklerin yanı sıra, su ürünleri mühendisleri ve balıkçılık teknolojisi mühendislerinin belediyelerde istihdam edilmesi, vatandaşlarımızın sağlığı ve yeni bir istihdam alanı yaratılması açısından önemlidir.

Bu hususlar doğrultusunda; İçişleri Bakanlığının 5393 sayılı Belediye Kanununda "Kanun Hükmünde Kararname" vererek su ürünleri potansiyeli olan ya da gerekli görülen belediyelerde balıkçılık ve su ürünleri çalışmalarını yapacak, mücavir alanda su ürünleri yasaklarına ilişkin denetimleri gerçekleştirecek, su ürünleri ile ilgili tesis ve işletme gibi projelendirmeleri yapacak kadrolar gerekli görülmektedir.” dedi.

Öte yandan Milletvekili ÖZKAN, önergesinde İçişleri Bakanı Efkan ALA’ya; "Mezun durumda olan ve kadro bekleyen sayıları 15 bin civarındaki “su ürünleri mühendisleri” ve “balıkçılık teknolojisi mühendisleri” için belediyelerde Balıkçılık ve Su Ürünleri Müdürlükleri oluşturmayı ve Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerine yeni bir istihdam alanı yaratmayı uygun bulur musunuz?" diye sordu.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.