logo yeni

MADEN MÜHENDİSLERİNİN İSTİHDAM SORUNLARI VE ÇALIŞMA ŞARTLARINDA YAŞADIKLARI SIKINTILAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

maden-muhendisiMaden mühendislerinin yarısının iş bulamaması, kalan yarısının da düşük ücretlerle meslek hastalıklarına maruz kalarak çalıştıklarını belirterek, maden mühendislerinin istihdam sorunu ve çalışma şartlarına ilişkin Meclis Araştırması açılması için önerge verildi.

Erzincan milletvekili Dr. Muharrem IŞIK ve bir grup arkadaşı tarafından verilen önergenin gerekçesinde maden mühendislerinin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“İnsan kaynakları planlaması yapılmadan açılan yeni üniversiteler ve bu üniversitelerden mezun olan nitelikli işgücü işsizlikle karşı karşıya bırakılmaktadır. OECD ülkeleri arasında en fazla üniversite mezunu işsiz Türkiye'de bulunmaktadır. Türkiye'nin iş gücünün 5 milyon 388 binlik kısmını yüksekokul veya fakülte mezunlarından oluşmaktadır. TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 557 bin üniversite mezunu işsizlik sorunu yaşamaktadır.

Madencilikte özelleştirme istihdamı düşürüyor

Mühendislik fakültelerinden yılda ortalama 1100 maden mühendisi mezun olmaktadır. Gerek TMMOB Maden Mühendisleri Odası gerekse diğer yer bilimleri TMMOB Odalarınca; yapılan istihdamın artırılmasına ilişkin yapılan girişimler sonuçsuz kalmıştır. 90'lı yıllara kadar sektörde çalışan sayısı 200.000 seviyelerinde iken 90'lı yıllardan sonra istihdam hızla düşmeye başlamıştır. Bu düşüşte madencilik sektöründeki özelleştirmenin yanı sıra uygulanmakta olan esnek çalışma ve kayıt dışı çalışmanın da etkileri büyüktür.

Pek çok görevi bir arada yürütüyorlar

Maden mühendisleri, pek çok görevi ile birlikte Maden Kanunu gereği teknik nezaretçilik görevini de yürütmektedirler. Bugün 3500 civarında maden mühendisi Fenni Nezaretçilik alanında görev yapmaktadır. Ancak, teknik nezaretçilik yapan maden mühendisleri, çok zor koşullarda denetim görevini yerine getirmeye çalışırken, ücretlerini alamamakta ve ciddi mağduriyet yaşamaktadırlar. Maden Fakültesi sayısı ve öğrenci kontenjanları hızla artarken yeterli iş olanağının bulunmamasının işsiz maden mühendisi sayısını daha da arttırmaktadır. Kamu adına denetim yapan maden mühendislerinin sorunlarının çözümü, aynı zamanda denetim hizmetinin de sağlıklı yapılması sonucunu doğuracaktır. Soma ve Ermenek'te ihmalden ve bilgisizlikten kaynaklanan acı olayların bir daha yaşanmaması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kadroları maden mühendisleri ile güçlendirilmesi yerinde bir adım olacaktır.

Maden mühendislerinin işini başkaları yapıyor

Bu gün Maden Mühendislerinin % 50 si iş bulamamakta, iş bulabilenler ise bir çok meslek hastalığına maruz kalmayı göze alarak düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalmıştır. Oysa ilgili bakanlıklara doğrudan veya dolaylı olarak bağlı Madencilik Kuruluşlarının pek çoğunda maden mühendislerinin yapması gereken işler, maden mühendisi olmayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Türkiye'deki madencilik sektörünün sağlıklı işleyebilmesi, Soma ve Ermenek facialarının tekrarlanmaması için madencilik sektöründeki baş aktör olan maden mühendislerimizin sorunlarının mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Bu amaçla Anayasamızın 98 ve içtüzüğün 104-105. Maddeleri uyarınca Maden Mühendislerinin sorunlarının araştırılması ve gereken önlemlerin alınması için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.