logo yeni

2015 YILINDA HAKİM, SAVCI ADAYI ALIMI KATLANACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

hakim2Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen, 16. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile 9. Dönem İdari Yargı Hakimleri'nin kura töreninde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakim ve savcı alımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "2015 yılında ve diğer yıllarda 2014'te aldığımızdan daha fazla hakim ve savcının, adalet mensuplarının arasına katılması için Bakanlık olarak etkin çalışmalar yürüteceğiz, daha fazla hakim ve savcı alımı yapacağız" dedi.

Bozdağ, hakim ve savcı adaylarının bu başarısında aileleri ve hocalarının da emekleri olduğunu belirterek, adayların ailelerine de teşekkür etti.

5 bin civarında alım yapılacak

Bakan Bozdağ, yargılamaların uzun sürdüğünü, bunun hakim ve savcı sayısının azlığı, dosya sayısının çokluğu ve başka nedenlerden kaynaklandığını belirterek, “Avrupa Konseyi ülkelerinde 100 bin kişiye düşen hakim sayısı ortalama 21, savcı sayısı ortalama 11'dir. Ülkemizde 2002 yılında 100 bin kişiye düşen hakim sayısı ortalama 7, savcı sayısı ise ortalama 4. Bugünkü rakam, 100 bin kişiye düşen hakim sayısı 12, savcı sayısı da 6'dır. Bizim bu noktada almamız gereken çok mesafe vardır. Bunun farkındayız. O nedenle 2015 yılında ve diğer yıllarda 2014'te aldığımızdan daha fazla hakim ve savcının, sizin gibi değerli adalet mensuplarının arasına katılması için Bakanlık olarak etkin çalışmalar yürüteceğiz, daha fazla hakim ve savcı alımı yapacağız. 2015 için planlamamız 5 bin civarında alım yapmaktır. Böylelikle biz 2023'te yakalamayı planladığımız bu hedefi 2018'de yakalayacak bir çalışmayı hayata geçireceğiz. Dosya sayısında azalmalar da artan hakim sayısıyla mutlaka gerçekleşecektir." dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.