logo yeni

DİYALİZ TEKNİKERLERİNİN SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

diyaliz-teknikeriDiyaliz teknikerlerinin işsizlik sorunu ve bu kişiler tarafından yürütülmesi gereken görevlerin sertifika sahibi başka branş mezunlarına gördürülmesi konusu soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşındı.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Şafak PAVEY, verdiği soru önergesinde; Ülkemizdeki işsizlik sorunundan söz ederek, hayati bir meslek olan Diyaliz Teknikerlerinin işsizlik sorununa dikkat çekti.

Milletvekili PAVEY, önergesinde;

Ülkemizde ara mesleklerdeki açıklar, mesleki kalifiye yetersizliği yanlış istihdam politikaları ile gençlerimizin geleceğe ilişkin umutlarını tahrip etmekte, hayata bağlılıklarını sarsmaktadır.

Her yıl liselerden 730 bin; 143 üniversiteden 430 bin genç mezun oluyor.

Her sene yüz binlerce mezun yaratan sistemde genç nüfusun beşte biri işsiz. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 19.

Umut kaynağı olması gereken üniversite, hiçbir anlam ifade etmiyor.

Sosyal tarihimizde ilk kez eğitimli nüfusta işsizlik oranı %29,3 olup; bu oran lise ve dengi meslek okul mezunu gençlerde %20,2 oldu.

Yükseköğretim mezunu genç erkeklerin işsizlik oranı %23,4 iken, genç kadınlarda bu oran %34,4’e yükseliyor.

Böylece son on iki yıllık istihdam tablosu gençlere mesleki eğitim almalarının bir anlamı olmayacağını göstermiş durumda. Aynı tablo son derece hayati bir meslek olan Diyaliz teknikerleri içinde söz konusudur.

İki yıllık eğitimle diyaliz merkezlerinde çalışma hakkına sahip gençler, sağlık bakanlığının diyaliz bölümlerinde, zaten son derece kutsal bir mesleği olan hemşirelere sertifika yoluyla çalıştırmakta, diyaliz teknikerleri uzmanlaştıkları alanda çalışma imkânından mahrum kalmaktadırlar.

dedi ve bu politikaların yanlış olduğunu belirterek konu hakkında Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na şu soruları sordu:

1-Ülkemizde kaç adet Diyaliz teknikerliği bölümü vardır, ihtiyaç fazlası mezun mu vermektedir?

2-Hastanelerimizde diyaliz teknikerliği bölümü mezunlarının kaçta kaçı istihdam edilmiştir?

3-Eğer ihtiyaç fazlası olduğu sonucu çıkmışsa neden Diyaliz teknikerliği okulları hızla azaltılarak ve asıl ihtiyaç duyulan ara meslek okulları açılarak milli servetimiz korunmamaktadır?

4-Ülkemizde hemşire açığı mevcutken açığı olan bir meslekten başka bir mesleğe ihtiyaç fazlası transfer yapmak nasıl bir istihdam anlayışıdır?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.