logo yeni

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SAYISI İZLANDA'NIN NÜFUSUNU GEÇTİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen-6Sayıları İzlanda’nın nüfusunu geçen ve yaptıkları eylemler ile seslerini duyurmaya çalışan atanamayan öğretmenler, diğer mesleklerde var olmayan kadrolu personel yerine ücretli personel çalıştırılmasını uygulamasını da protesto ettiler.

Emeklilikleri gelenler ayrılsın

Yaklaşık olarak atanamayan 350 bin öğretmen sayısı ile 320 bin nüfuslu İzlanda’yı geçtiklerini belirten öğretmen adayları, eğitim fakültelerinin her yıl mezun vermeye devam ettiğini, alttan gelen yeni mezunlarla birlikte yığılmanın önüne geçilebilmesi için üniversitelere öğrenci alımının azaltılmasını, ücretli öğretmenliğe son verilmesini ve emekliliği gelmiş eğitimcilerin ayrılmasını istiyorlar.

KPSS' den 80 puan yetmiyor

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde yıllardan bu yana hayalini kurdukları göreve başlayamadıkları için burukluk yaşadıklarını belirten, atanamayan öğretmenler mesleklerini yapamamaktan, yakınırken, KPSS’de 80 puan alan arkadaşlarının bile görevlendirilmediğini, diğer branşlarda 60 puan alanların bile işe alındığını anlattı.

Ücretli personel uygulaması diğer mesleklerde yok

Atanamayan öğretmenler, ülkede doktor açığının kadrolu istihdam yerine ücretli doktor uygulaması veya hakim açığının kadrolu hakim yerine ücretli hakim uygulaması ile karşılanmadığını belirterek, öğretmenler de ise, öğretmen açığının kadrolu istihdam yerine ücretli öğretmen istihdamı ile karşılanmasının çok yanlış bir uygulama olduğunu belirtiyorlar.

Türk Eğitim Sen verilerine göre, Türkiye’de özellikle branş öğretmenleri konusunda ciddi sıkıntı bulunuyor. 2000′li yılların başında 60-70 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısının 2013 yılı itibarıyla 350 bini bulduğu, son dönemlerde sınıf öğretmenlerinin, branş öğretmeni olarak görev yaptığı bu nedenle asıl görev yapması gereken branş öğretmenlerinin atanamadığı ifade edildi. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, atanamayan öğretmen sayısının 330 bin dolayında olduğunu ifade ederken, “Bu sayı İzlanda’nın nüfusundan daha fazla. Bizim iki ana talebimiz var. Birincisi, ilk etapta öğretmen atamalarının 150 bin sayısı üzerinden yapılması. Atama bekleyen 330 bin civarında arkadaşımızın kurtarılması. İkincisi eğitimin niteliğinin yükseltilmesi için de bu sayıya ihtiyaç var. 500-600 lira, en fazla 1000 lira ücret alan bir öğretmen doğru düzgün bir eğitim veremez” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.