logo yeni

MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN 2015 YILINDA ATANACAK ÖĞRETMEN SAYISINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen5Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Nabi AVCI, 2015 yılında öğretmen atamaları için ayrılacak kontenjana ilişkin konulara da değindi.

Avcı, 2015 yılı Şubat ayında atama yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya, son atamada 40 bin kadroyu kullandıklarını, bu süreçte engelli öğretmenlerin atamasının da gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 29 bin öğretmenin Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki  23 ile atandıklarını belirterek cevap verdi.

Bakanlar Kurulu belirleyecek

Avcı 2015 yılında kamuya alınacak 74 bin personeli kastederek, "Bunun içerisinden  ne zaman ve ne kadar bize tahsis edilir o Bakanlar Kurulu'nun kararında" derken, rakamın Ocak ayında belli olup olmayacağı huşundaki soruya ise: “"Bilmiyorum artık o Bakanlar Kurulu'nun gündeminde. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu'nu bağlayacak bir ifadede de bulunmam yanlış olur. Bakanlar Kurulu gündemini de Başbakanlık belirler" ifadeleri ile cevap verdi.

Öğretmen maaşları düşük

Bakan Avcı, OECD üyesi ülkeler arasında öğretmen maaşlarının karşılaştırılmasına ilişkin olarak milletvekillerinden gelen soruya cevaben: "OECD'nin 2014 raporuna göre Türkiye'deki öğretmenler uluslararası standartlara göre düşük maaş alıyorlar. Ancak Türkiye standartlarına göre öğretmen ücretlerinin oldukça iyi olduğu değerlendirilmektedir. Aynı rapora göre 15 yıllık deneyimli bir öğretmenin yıllık ücreti OECD ortalamasında 39 bin ABD doları, Türkiye ortalaması 26 bin ABD doları. Türkiye standartlarında 15 yıllık, tecrübeli ve asgari eğitime sahip bir ilkokul öğretmeninin maaşı, tam zamanlı, tam gün çalışan bir yüksek öğretim derecesine sahip 25-64 yaş grubundaki diğer çalışanların ortalama yıllık kazancına göre yüzde 9 daha fazla. Ortaokul öğretmenleri ise yaş grupları içerisinde üniversite eğitimine sahip olanlardan yüzde 13 daha fazla kazanıyorlar." İfadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.