logo yeni

KAYMAKAM ADAYLIĞI SINAVINA GİRİŞ ŞARTLARINDAN BİRİNİN İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise-girmeKaymakam adaylığı giriş sınavına başvuracaklarda aranan şartlardan birinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla iptali için yapılan başvuruyu, Anayasa Mahkemesi 12 Kasım tarihinde Esastan karara bağlayacak.

Kaymakam adaylığı giriş sınavına başvuran adaylarda, “Kaymakam adaylığı mülakatında daha önce üç defa başarısız olmamış olmak.” şartı da aranmaktadır.   Daha önce yapılan kaymakam adaylığı mülakat sınavlarında üç defa başarısız olanların, yapılacak yeni sınavlara alınmasını engelleyen bu şartın Anayasaya aykırı olup olmadığı hususu Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanacak.

Açılan bir davada, 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2. maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinin, “Kaymakam adaylığı yazılı sınavına daha önce mülakatta üç defa başarısız olanlar katılamaz.” şeklindeki ikinci cümlesinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasını yerinde gören Ankara 4. İdare Mahkemesi konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, bu cümlenin Anayasaya aykırı olduğunun değerlendirildiğini belirterek, iptaline karar verilmesi istemişti.

Anayasa Mahkemesi 12 Kasım 2014 Çarşamba bugün yapacağı toplantıda, Ankara 4. İdare Mahkemesinin talebini Esastan karara bağlayacak. Söz konusu cümlenin Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmesi durumunda, daha önce Kaymakam adaylığı mülakat sınavlarında üç ve daha fazla başarısız olmuş adayların da yazılı sınava girmesi mümkün olabilecek.

Bu cümle daha önce iptal edilmişti

1700 sayılı Dâhiliye Memurları Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinde yer alan iptale konu cümle;

-İlk olarak 24/10/2011 tarih ve 661 sayılı KHK ile Kanuna eklenmişti.

-Anayasa Mahkemesinin 17/1/2013 tarihli ve E:2011/143, K:2013/18 sayılı Kararı ile iptal edilmiş ve iptal Kararı 12/7/2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe girmişti.

Anayasa Mahkemesi, 661 sayılı KHK’nın dayanağı olan yetki kanununun kapsamında bu cümlenin düzenlenemeyecek olması nedeniyle Anayasanın 91 inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı olduğuna hükmetmişti.

-Aynı cümle, 12/7/2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanunun 73 üncü maddesiyle yeniden düzenlenmişti.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.