logo yeni

KPSS’YE GİREN VE MERKEZİ YERLEŞTİRME ÖNCESİ ÖĞRENİM DÜZEYİ DEĞİŞENLERİN ATAMASI NASIL YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise-girme-3Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girdiklerinde mezun durumda oldukları eğitim seviyeleri ÖSYM tarafından merkezi yerleştirmeleri yapılıncaya kadar değişmiş olanların, yerleştirildikleri kurumlar tarafından atamalarının yapılması sırasında tereddüt edilen bazı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının (B) grubu olarak adlandırılan kadrolarına atanmaya esas merkezi yerleştirmelerde kullanılacak puanlara sahip olabilmek için merkezi şekilde yapılan KPSS’ye girilmesi gerekmektedir.

(B) Grubu kadrolar için yapılan KPSS sonuçlarının iki yıl geçerli olması nedeniyle, sınava son başvuru tarihi ile sınav sonuçlarının geçerlilik süresinin biteceği tarihe kadar olan süre içerisinde adayların öğrenim düzeyinde değişiklikler olması da mümkündür.

KPSS başvuruları

KPSS başvuruları belli tarihler arasında yapılmakta ve genellikle son başvuru tarihi itibariyle adayların son mezuniyet durumuna göre başvurularına imkan tanınmaktadır. Bu durumda, KPSS son başvuru tarihi itibariyle öğrenimlerine devam etmekte olanlar, son mezun oldukları öğrenim seviyesinden başvuruda bulunmakta ve devam etmekte oldukları eğitimlere göre işlem yapılmamaktadır.

Öte yandan, KPSS sonuçlarının geçerli olduğu dönem içerisinde öğrenim durumu değişenlerin, önceki öğrenim seviyesinden başvuruda bulunarak girmiş oldukları sınavda almış oldukları puanların, öğrenim durumlarının değiştiği gerekçesiyle geçersiz sayılacağına ilişkin bir düzenleme de bulunmamaktadır.

Merkezi yerleştirme

(B) Grubu kadrolara atama yapılması, geçerlilik süresi dolmamış olan KPSS sonuçlarına göre yapılmaktadır.

KPSS sonuçlarına göre yapılacak tercih ve merkezi yerleştirme işlemlerinde, KPSS’ye son başvuru tarihini izleyen dönemde değişmiş olan öğrenim düzeyi dikkate alınmamaktadır.

Adaylar tercihlerini sınava girdikleri öğrenim düzeyinden yapmakta ve ÖSYM de merkezi yerleştirme işlemlerini yaparken adayların sınava girişteki öğrenim seviyelerine göre hareket etmektedir.

Atama

ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmeye istinaden atamayı yapacak olan kurumların;

**KPSS’ye son başvuru tarihinden sonra öğrenim seviyesi değişmiş olanları, adayların bu durumlarını gerekçe göstererek, atamama yoluna gidemeyeceklerini,

**Atamasını yaptıkları adayların memuriyet başlangıç derece ve kademelerini, ilgililerin sonradan tamamladıkları öğrenim seviyelerini de göz önünde bulundurarak belirlemelerinin gerekeceğini

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.