logo yeni

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARININ KADRO DURUMU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel-6Türkiye’de İş ve Meslek Danışmanı unvanına sahip olanların sayısı ile bunların kaçının kamuda görev yaptığı ve işe nasıl alınacakları konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından açıklama yapıldı.

İş ve Meslek Danışmanlarının istihdam sorunları konusunda Milletvekili Mahmut TANAL tarafından verilen ve bir soru önergesini cevaplandıran Bakan Faruk ÇELİK, verdiği cevapta şunları söyledi:

“Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) Temmuz 2014 tarihi itibariyle İŞKUR’a bildirmiş olduğu İş ve Meslek Danışmanlığı sertifikasına sahip olan kişi sayısı 13.850’dir.

61. Hükümet Programında belirtilen “Her işsizin bir iş ve meslek danışmanı olacak” sözü yerine getirilmiş ve Nisan 2012- Mart 2013 tarihleri arasında 4000 İş ve Meslek Danışmanın ataması yapılmış olup, İŞKUR’da hâlihazırda 3.851 İş ve Meslek Danışmanı görev yapmaktadır.

Türkiye genelinde şuan itibarıyla 395 özel istihdam bürosu faaliyette bulunmaktadır. 19.03.2013 tarihli ve 28592 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Özel İstihdam Büroları Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinde özel istihdam bürosu açma başvurusunun kabul edilebilmesi için nitelikli personel çalıştırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinde söz konusu nitelikli personel “Mesleki Yeterlilik Kurumunca onaylanan İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi ya da işe alım personeli yeterlilik belgesine sahip olan veya insan kaynakları alanında en az yüksek lisans eğitimi almış kişi” olarak tanımlanmıştır. Büroların çalıştırmak zorunda olduğu söz konusu personele ilişkin bu şartlar 01.01.2015 tarihinden itibaren aranacaktır. (Sitemiz notu: Yapılan son değişiklikle bu şart 01.01.2016 tarihinde aranacak)

Bu nedenle, İş ve Meslek Danışmam Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler yalnızca Kurumumuz tarafından istihdam edilmemekte, aynı zamanda özel istihdam büroları tarafından da istihdam edilebilme olanağına sahip bulunmaktadırlar.

Ülkemizde mesleki yeterlilik belgeleri, 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu uyarınca MYK tarafından yetkilendirilen ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilen kurumlarca yapılan sınav sonucu verilmektedir. Sınav yapma yetkisi mevcut durumda yalnızca Anadolu Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla “İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi” için sınav yapma ve belge düzenleme konusunda İŞKUR’un herhangi bir yetkisi ve görevi bulunmamaktadır.

İŞKUR’da istihdam edilmek üzere İş ve Meslek Danışmanı alımı Maliye Bakanlığı tarafından, İŞKUR’a kadro ihdas edilmesi ile yapılabilmektedir. İŞKUR’un bu süreçte herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır. Mevcut durumda yeni bir alım yapılmasını sağlayacak, tahsis edilmiş ve işlemleri yapılmış kadro bulunmamaktadır. Ayrıca İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan her adayın İŞKUR tarafından istihdam edilmesi yönünde herhangi bir kanuni yükümlülük de bulunmamakta, hizmetin gereği, etkinlik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda, personel ihtiyacının bulunması ve de kadro ihdası halinde yeni alımlar yapılabilecektir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.