logo yeni

GELİR UZMAN YARDIMCILIĞINA GİRİŞTE ADAYIN HANGİ ÖZELLİĞİNE BAKILACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakatGelir uzman yardımcılarının mesleğe alınmalarına ilişkin usul ve esasları da düzenleyen Yönetmelikte yapılan değişiklikle, Gelir Uzman Yardımcılığına girişte aranan yazılı sınav zorunluluğu şartının kaldırılması Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Muharrem IŞIK tarafından verilen soru önergesinde; Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ve 22 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik değişikliğiyle Gelir Uzman Yardımcılığına girişte sadece sözlü sınav da yapılabileceğine karar verildiği ve Yönetmenliğin 3 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasının "Yazılı sınavdan sonra veya doğrudan yapılan sözlü sınavda, adayların muhakeme gücü, bir konuyu kavrama, özetleme ve ifade etme yeteneği, genel ve fiziki görünümü ile davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, yetenek ve kültürü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı da göz önünde bulundurularak, her adaya sınav kurulu başkan ve üyelerinin (sözlü sınavın birden fazla komisyon tarafından yapılması halinde ilgili Komisyon üyelerinin) her biri tarafından ayrı ayrı 100 üzerinden puan verilir. Verilen bu puanların aritmetik ortalaması sözlü sınav puanını teşkil eder. Sözlü sınavda başarılı olmak için alınan puanın 70 ten az olmaması gerekir." şeklinde düzenlendiği belirtildi.

Soru önergesinde, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere şu sorulara da yer verildi:

1- Yazılı sınavın kaldırılmasındaki gerçek amaç nedir?

2- Daha önce bu kuruma alımlarda ortada olan şaibeler giderilmeden neden tekrar şaibeli bir işe imza atılmıştır?

3- 3. Maddenin 3. Fıkrasında tarif ettiğiniz insan tipi size göre nasıl olmalıdır?

4- Alınacak kişinin boyuna mı bakacaksınız yoksa soyuna mı bakacaksınız?

5- Partinize daha önce üye olmak aranan şartlardan biri olacak mı?

6- Alınacak kişilerin kültür seviyesini ölçerken kriterleriniz ne olacak?

7- Sınav yapacağız diye insanları umutlandıracağınıza, alınacak isimleri sınavdan önce açıklayıp, kazanma şansı olmayanlara boşuna sınava girmeyin demeyi düşünüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.