logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞI 2015 YILINDA NE KADAR PERSONEL ALACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

saglik6Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve bakanlık bürokratları son günlerde gündemden düşmeyen Ebola, Mers CoV ile bazı konsolosluklara zarf içinde gönderilen sarı toz madde ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Gümüş, sağlık personeli ve adaylarını ilgilendiren açıklamalar yaptı.

Anestezi teknikerlerinin durumu

Gümüş, ameliyathanelerde hemşirelerin anestezi teknikerleri ve diğer teknikerlerin işini yaptığı ve hastaların hayatını tehlikeye attığı iddialarına ilişkin olarak “Ameliyathanelerde hekim yani operatörler ve hemşireler var. Hemşirelerin görev tanımı var. Birde orada yardımcı personellerimiz hastaların alınması ve transfer edilmesi getirilip götürülmesi görevleri var. Malzemenin ameliyathanedeki zimmeti hemşirelere ait oluyor genel olarak. Hemşire bütün malzemeyi alır tüm kullanacağımız malzemeyi açar ve tekrar geri verir. Buradaki zimmet hemşirelerdedir. Bütün dünyada da böyle. Ancak bunu yardımcı sağlık personelinin yapması son derece yanlış. Yeni bir kavram getireceğiz. Birincisi uzman ebelik bununla ilgili çalışmamız devam ediyor. Yani doğumları koordine edecek ebelerimizin uzman statüsü verilerek eğitimlerden geçirilerek yine ameliyathane teknikerlerimizin yardımcı sağlık personelinin vasıflarını arttırarak sadece hastayı getirme götürme değil diğer işleri de eğitim ve sertifikasyondan sonra ameliyathanedeki en büyük yardımcı pozisyonuna getirerek değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

2015 yılında 20 bin personel alacağız

Müsteşar Gümüş, 2015 yılı için almayı planladıkları sağlık personeli sayısı ile ilgili olarak ise, “…alacağımız yeni personel sayısı bütçeden sonra belli olacak genel olarak 20 bin civarında sağlık personeli alacağız. Burada daha ziyade uzman, tekniker pozisyonundaki yüksekokuldan mezun olmuş teknikerleri değerlendireceğiz. Bunun çalışmasını arkadaşlarımız yapıyor." dedi.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.