logo yeni

SANAT TARİHİ MEZUNLARI KAMUDA GÖREV TALEBİNDE BULUNUYORLAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

sanat-tarihiÖzel sektörde iş imkanı olmayan sanat tarihi mezunlarının kamuda istihdam edilmesine yönelik taleplere ilgili Kurumlardan(Maliye Bakanlığı ve Devlet personel Başkanlığı) cevap gelmediğini belirterek, konuyla ilgili dosyanın akıbetini soran önerge verildi.

Hatay milletvekili Hasan AKGÖL tarafından gündeme getirilen konuya işaret eden ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK tarafından cevaplanması istenilen önergede şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığınız, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre, 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan esaslar ile ek ve değişiklikler çerçevesinde istihdam edilmek üzere, 15.01.2014 tarihli ve 10600 sayılı 234 adet Diğer Teknik Hizmetler Personeli (Sanat Tarihi mezunu olmak) istihdamına yönelik ilgili dosyayı Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’na göndermiştir.

Sanat Tarihi mezunlarının istihdamına yönelik olan yukarıda belirttiğim dosya, aradan geçen zamana rağmen hala Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığında bekletilmektedir.

Her geçen gün kendini yenileyen ve genişleyen müzeler olduğu kadar; bakanlık bünyesindeki röleve merkezleri, laboratuarlar, kurullar Sanat Tarihçisi olmaksızın hizmet vermektedir. Yıllara göre Sanat Tarihi mezunu istihdamı ve Müze Araştırmacısı kadrosu dâhilinde istihdam edilen Sanat Tarihi mezunlarının sayıları ile yeteri kadar işlevsel olmayan birimlerin ivedilikle Sanat Tarihi mezunlarına ihtiyaçları ortadadır. Buna ilişkin olarak;

1.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 15.01.2014 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’na yolladığı adı geçen dosya neden hala bekletilmektedir? Kültür ve Turizm Bakanlığı göndermiş olduğu personel talebi ile ilgili dosyanın takibini yapıyor mu?

2.2014 Ocak ayından bu zamana kadar üniversitelere, bakanlıklara ve çeşitli kurumlara 4000’in üzerinde sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilmiştir. Maliye Bakanlığı, en son Kredi ve Yurtlar Kurumu için 900 sözleşmeli personelin ihdasını uygun görmüştür. En çarpıcı örnek ise Maliye Bakanlığının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait 15 Temmuz 2014 tarihli ve KPSS puanı olmaksızın 237 adet sözleşmeli personel alımına yönelik dosyaya vize vermesidir. Özel sektörde iş imkanı olmayan Sanat Tarihi mezunlarının, devlet kurumlarına sözleşmeli personel olarak alınmalarının ötelenmesindeki amaç nedir?

3.Bakanlığınızın talepte bulunduğu sayıda mı bir değişiklik olmuştur? Artık sanat tarihçilere ihtiyaç kalmadığı yönünde bir siyasi irade mi hakimdir? Bakanlığınızın atama vizesi talep ettiği kadroların halen boş tutulmasının nedeni müzeleri de özelleştirmek gibi bir politikadan mı kaynaklanmaktadır? Şayet bu yönde bir yaklaşım benimseniyor ise kamuoyuyla ne zaman paylaşmayı düşünürsünüz?”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.