logo yeni

KPDS PUANININ GEÇERLİK SÜRESİ NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ydsDevlet Personel Başkanlığı, kaldırılan KPDS puanının geçerlilik konusuna ilişkin açıklama yaptı.

Başkanlık, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarının geçerliliği ile ilgili olarak dört farklı durumun söz konusu olduğunu belirterek, geçerlilik süreleri ile ilgili durumları şöyle açıkladı:

Kpss bakımından

1.KPSS tercih işlemlerinde Özel Nitelik Kod Kılavuzunda yabancı dile ilişkin nitelik “Son 5 Yıl İçerisinde KPDS/YDS En Az ... Seviyesinde İngilizce Bilmek” şeklinde düzenlenmiş olup, seviyesi kurum tarafından belirlenmektedir. Söz konusu nitelikte yer alan “Son 5 yıl” ifadesi ise, yerleştirme işlemlerinin başladığı günden geriye dönük 5 yıllık dilimi kapsamaktadır.

Yabancı dil tazminatı bakımından

2.Dil tazminatı ödenebilmesi için 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2'nci maddesine göre, sınavda alınacak puanlar sınav tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerli olduğu, bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılacağı, seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatlarının kesilmesi gerekir.

Yurt dışına gönderilme bakımından

3.Yurt dışına gönderilecek Devlet memurlarının yabancı dil bilgisi düzeyini gösterir başarı belgelerinin, kuramlarınca kendilerine bildirilen son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması gerekir.

Uzman yardımcılığına atanma bakımından

4.657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ek 41 'inci maddesine göre, uzman yardımcısı olarak istihdam edilenlerin uzman kadrolarına atanabilmeleri için YDS belgesini uzman yardımcılığına atanmalarından itibaren en geç beş yıl içinde almış olmaları gerekir.

Devlet Personel Başkanlığı konuyla ilgili yazısında ayrıca, “bunlar dışında kurumlar tarfından yürütülen hizmetin özelliği ve bu hizmetlere ilişkin görevlerde çalışacak Devlet memurlarının yaptığı görevin niteliğine göre kendi mevzuatlarında YDS puanı ve bu puana ilişkin geçerlilik süresi tayin edebilmektedirler.” ifadeleri yer aldı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.