logo yeni

İLK DHBT (DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ) TAMAMLANDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss2Diyanet İşleri Başkanlığında istihdam edilecek din görevlilerinin seçimi için açılan “Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi" (DHBT) tamamlandı.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınav, lisans, önlisans ve örtaöğretim seviyelerinde yapıldı. Sınava giren adaylara çoktan seçmeli ve 40 sorudan oluşan alan bilgisi testi uygulandı.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testinin ilk 20 sorusu temel din bilgisi alanında yer alan sorulardan oluşuyor.  Temel din bilgisi alanındaki bu sorular, sınava giren tüm öğrenim düzeyinden adaylar tarafından ortak olarak cevaplandırılıyor. Bu sorularda islam inanç esasları, islam ibadet esasları, kur’an-ı kerim, siyer ve islam ahlakı ile ilgili konular yer alıyor.

DHBT’nin ikinci 20 sorusu ise adayların öğrenim düzeyine göre hazırlanıyor ve bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat fakültesi müfredatından, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat ön lisans programı müfredatından ve ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için imam hatip okulları müfredatından hazırlanıyor.

Sınav sonrası adayların genel fikri soruların zor olmadığı yönünde gerçekleşti.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.