logo yeni

MEB ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE MESLEK KURSU VERİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise-girme5Milli Eğitim Bakanlığı, atanamayan öğretmen adayları için, bazı kamu kurumları ile işbirliği içinde meslek edindirme kursları veriyor.

Kısa adı UMEM olan “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi” sayesinde atanamayan öğretmenlerin, öğretmenlikten başka sektörlerde iş imkanına kavuşması mümkün oluyor.

Cep harçlığı da veriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İşkur işbirliğiyle düzenlenen kurslarda adaylar:

-81 ilde donanımları yenilenen okullarda en son teknoloji ile mesleki eğitim görüyor,

-En fazla 160 fiili gün sürecek teorik ve pratik eğitimlerle hem bir meslek ediniyor, hem de günlük 25 TL cep harçlığı kazanıyor,

-Meslek kursları süresince, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ve Genel Sağlık Sigortasından faydalanıyor,

%75 iş buluyor

İstatistiklere göre, bu güne kadar UMEM Projesi ile 16 bin 900 kurs düzenlenirken, bu kurslardan 165 bin 352 kursiyer faydalandı. Başarılı olup belge almaya hak kazanan katılımcıların ise yaklaşık yüzde 75'i istihdam edildi.

Proje yaklaşık 4 yıldan beri devam ederken, proje ile işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek, genç nüfusun, işgücü piyasasının talepleri doğrultusunda mesleki eğitim yoluyla mesleki bilgi, beceri ve niteliğini yükseltmek, istihdam imkânını artırmak amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçmişte sadece imalat sektörüne yönelik mesleklerle ilgili kurslar verildiğini ifade ederek, 'Şimdi hizmet sektörüne yönelik kurslar veriliyor. İspanyolca bölümü mezunu bir arkadaş 6 ay içerisinde aynı zamanda turizm işletmeciliği belgesi de alabilir. Bu sektörde çalışabilir. Bu kurslar parasız ayrıca cep harçlığı veriyoruz. Üstelik istihdam garantisi veriyoruz. Bu UMEM proje tek değil bu proje bunlardan sadece bir tane. Başbakan Davutoğlu'nun önemsediği meslek liseleri veya üniversite mezunlarının aldıkları eğitime ilave olarak alacakları ek eğitim ile yeni meslek planlaması haline gelmeleri sağlanacak' dedi.

UMEM projesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için buradan web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.