logo yeni

SINAV ÜCRETLERİNİN NEREYE HARCANDIĞI BELİRSİZ İDDİASI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss-2Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ve Kredi Yurtlar Kurumu'nun 2013 yılına ait sayıştay denetim raporları, devletin öğrencilerden elde edilen paralar üzerinde denetimi olmadığını ortaya çıkardı.

Sayıştay tarafından hazırlanan raporda, ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda adaylardan alınan başvuru ve tercih işlemlerine ilişkin ücretin bir kısmının nasıl harcandığının belli olmadığı ortaya çıktı.

2006 da protokol yapılmıştı

MEB ile ÖSYM arasında 2006 yılında düzenlenen protokolle, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezi sınavlarda her bir başvuru için okul müdürlüklerince alınacak ücretin dağıtımına ilişkin esaslar belirlendi.

Protokole göre her bir başvuru ücretinin yüzde 50'si okullarda, başvuru ve tercih işlemlerini yürüten personele ödenecekti. Kalan paranın yüzde 80'i tercih işlemlerinin yapıldığı okulların ihtiyaçları için, yüzde 20'si ise diğer okulların acil ihtiyaçları için kullanılacaktı.

2011 den sonra protokol yapılmadı

Ancak söz konusu protokol 2011 yılında yürürlükten kaldırıldı ve yeni bir protokol hazırlanmadı. Kurum yılda yaklaşık 40 sınav düzenliyor. Bu sınavlara yaklaşık 10 milyon aday başvuruyor. Örneğin 2014 yılında her bir başvuru bedeli 3 TL olarak belirlendi.

10 milyon adayın ödediği 3 TL okul müdürlüklerince ya yürürlükten kaldırılan protokole göre toplanıp dağıtıldı ya da Sayıştay'ın tespitine göre "hiçbir düzenlemeye dayanmadan" kullanıldı. Sayıştay'ın bu tespitine karşı MEB'in gönderdiği savunmada, "Alınan ücretlerin sarfı konusunda mevzuattaki boşluk sebebiyle tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır" denildi.

Bankalara para kazandırıldı

Sayıştay, sınav paralarının ÖSYM ayağında da sorunların yaşandığı, yaklaşık 10 milyon adayın bankalara yatırılması istenen sınav ücretlerinin, yasaya aykırı olarak bankalarda bekletildiği, bu yolla bankalara para kazandırıldığı ortaya çıktı. Kamu Haznedarlığı tebliğine göre bankalarca tahsil edilen paraların iki iş günü içinde ÖSYM'nin hesabına aktarılması zorunluyken, söz konusu kurum ile 5 banka arasında imzalanan sözleşmelerin "paraların 7 gün içinde kurumun hesabına yatırılmasını" hüküm altına aldığı ortaya çıktı.

Sayıştay'ın KYK'ya ilişkin raporu ise yine üniversite öğrencilerine yapılan milyonlarca liralık burs ve kredi ödemeleri üzerindeki denetimsizliği ortaya koydu. Buna göre KYK, binlerce üniversite öğrencisinin burs ve kredilerini öğrencilerin banka hesaplarına geçirilmek üzere Ziraat Bankası'na yatırıyordu.

Denetim sonucunda ise söz konusu paranın bankaya yatırıldığı ancak ilgili öğrencilerin hesap numaraları bilgisinin bankaya verilmediği ortaya çıktı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.