logo yeni

MÜHENDİS KADROLARINA ATANMAK İÇİN SÖZLÜ SINAV YAPILMASI DAVA EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakatTürk Enerji-Sen, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün KPSS puanına artı olarak, sözlü sınavla mühendis almasına imkan tanıyan düzenlemeye dava açtı.

Sendikadan yapılan açıklamada, “07.09.2014 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Mühendislik Sınav Atama Yönetmeliğinin; 4/c maddesinde geçen giriş sınavı ibaresinin,5.,6.,7., 8.,9.,10., 11., 12., sözlü sınava çağrı başlıklı 13., sözlü sınav başlıklı 14., giriş sınavı sonuçlarının ilanı ve itiraz başlıklı 15. Maddeleri ile, iptal  davasına konu yönetmeliğin dayanağı niteliğindeki “Kamu görevlerine ilk kez atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmeliğin  ek 8. maddesi hükmünün savunma süresi beklenmeksizin davalı kurum bakımından öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi ile Danıştay nezdinde dava açtık.” ifadelerine yer verildi.

Merkezi yerleştirmeye istisna düzenlemesi

KPSS Yönetmeliğinde (Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik) yapılan değişiklik ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar belirlenecek adaylar arasından, yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdaki başarı sırasına göre atama yapılabileceği hüküm altına alınmıştı.

Bu değişiklik üzerine DSİ ve Orman Genel Müdürlüğü de konuyla ilgli olarak kendi yönetmeliklerini çıkarmış ve mühendis alımı için sınav ilanında bulunmuşlardı.

Danıştay'ın benzer iptal kararı var

Türk Enerji-Sen Danıştay tarafından verilen benzer bir dava hakkında yürütmeyi durdurma kararını hatırlatarak, DSİ'nin ayrıca sözlü sınavla personel alımına dava açmalarının sebebi olarak, “Nesnel, somut bir nitelik arz eden merkezi sınavdan sonra her türlü öznel, sübjektif değerlendirmeye açık sözlü bir sınavın yönetmelik hükümleri ile esasa bağlanması, merkezi sınavın somut koşullarını etkisiz kılacaktır. Bu uygulama ile artık fakir fukaranın çocuklarının Mühendis olarak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapma imkanı bulamayacağını düşünen sendikamız, hukuka aykırı ve suiistimale açık bu sınav yapma şeklini yargıya taşımıştır.” ifadelerini kullandı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.