logo yeni

SINAV İLANLARINDA BÖLGE SINIRLANDIRMASINA İTİRAZ GELDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

tbmm3Bazı kamu çalışanlarına ilişkin sınav ilanlarında belli bir bölgede ikamet mecburiyeti aranmasına TBMM’de itiraz geldi.

Sinop milletvekili Engin ALTAY hazırladığı önerge ile Anayasa’da yer verilen işe girme hakkına dair hükme aykırı olduğu iddia edilen bu tür ilanlardan biri olan Orman Genel Müdürlüğü işçi ilanında yer alan sınırlandırmayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’na sordu.

Altay’ın konuya ilişkin dilekçesinde şu ifadelere ve sorulara yer verildi:

Kamu yönetimimizde bölge kavramı "illerden daha geniş, coğrafi birimler düzleminde koordinesi gerekli kimi hizmetlerin yürütüldüğü coğrafi-yönetsel birim." olarak tanımlanmaktadır. Bölge müdürlükleri birden çok ilin iş ve işlemlerini uzmanlıklarına göre koordineli ve eşit bir şekilde sunmakla yükümlü idari kuruluşlarıdır. Orman Genel Müdürlüğü de bölge müdürlüğü şeklinde örgütlenmiş bir genel müdürlüktür.

Bölge müdürlükleri kamu yönetiminin tarafsız, eşit ve ulaşılabilir hizmetini vatandaşa Anayasal bir görev olarak sunmak zorundadırlar. Yine Anayasamızın 70. maddesinde "Her Türk kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez" hükmü yer almaktadır.

Ancak Orman Genel Müdürlüğü Bölge müdürlükleri aracılığıyla ihtiyaç duyduğu 500 adet daimi işçi alımında başta Anayasa olmak üzere hiçbir yasal mevzuatta yer almayacak bir şekilde kısıtlılıklar getirmiştir. İŞKUR ile Orman Bölge Müdürlüğü 22.09.2014 tarih ve 2303308 sayı ile yayımladığı ve 13.10.2014 tarihinde mülakatı yapılacak sınavın ilanında "iş makinası operatörü, ağır makine operatörü, Dozer Operatörü, Greyder operatörü, Traktör Operatörü ve Ekskavatör Operatörü kadrolarına alınacak 500 işçinin ikametlerini bölge müdürlüklerinin merkezlerinin olduğu il ve ilçelerle sınırlandırmıştır. Oysa o Bölge Müdürlüklerine ait diğer illerde mevcuttur. Örneğin Kastamonu Bölge Müdürlüğüne alınacak 36 adet işçi pozisyonlarına bölge ili olan Sinop ili ve ilçelerinde ikamet eden hiçbir vatandaşımız başvuramayacaktır.

1.İŞKUR ve Orman Genel Müdürlüğünce çıkılan ilanda ikamet şartı neden sınırlandırılmıştır? Bölge müdürlükleri merkezi dışında yaşayan yurttaşlarımızın bu haktan yararlandırılmama gerekçesi nedir?

2.Yapılan işlem teknik bir hata mıdır? Hata ise sorumluluk kimdedir? Sorumlular hakkında bir işlem yapacak mısınız?

3. Bölge Müdürlükleri dışında yaşayan ve iş arayan vatandaşlarımızın hak kaybı nasıl giderilecektir? Bu ilanı iptal edip yeni ve eşitlikçi bir süreç başlatacak mısınız?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.