logo yeni

KPSS 2010 SORUŞTURMASI DERİNLEŞİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss10-11 Temmuz 2010’da yapılan KPSS Eğitim Bilimleri ve Genel Yetenek sınavı sorularının çalındığı iddiasıyla devam eden soruşturmada bir çok kişiyi ilgilendiren bir karar alındı.

Soruşturma kapsamında savcılık, sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2 bin 676 kişinin ve daha önce kopya çektiği düşünülen 40 kişinin cep telefonlarının geriye dönük HTS raporlarının alınması için mahkemeye talepte bulundu.

2010 yılında yapılan sınavda, Genel Yetenek kısmında 1029, Eğitim Bilimleri kısmında ise 350 adayın tüm sorulara doğru cevap vermesi üzerine soruların çalındığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK sınavla ilgili suç duyurusunda bulunmuş ve konuyla ilgili “elimize bir e-posta adresi ulaştı. Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bulunan bir KPSS adayına ait bir e-posta adresi. Gelen bilgilerde soruların 5 gün önceden bu e-posta adresine gönderildiği iddiaları vardı. Doğru olabilir mi, diye araştırdık. Bize bu bilgi 27 Ağustos tarihinde geldi. Yani bu iddiaların başladığı tarihten 12 gün sonra. Bu e-posta adresine gelen dosyayı açtığımızda içinde KPSS eğitim bilimlerine ait 116 sorunun olduğunu gördük. Biliyorsunuz eğitim bilimlerinde 120 soru vardı. Bizim elimizdeki dosyada 4 soru eksikti. ÖSYM’nin KPSS’de sorduğu sorularla, bu soruları karşılaştırdık. Aralarında bazı kelime farklılıkları ve imla hataları olmakla beraber soruların içerik ve sıralamaları aynıydı. Bu soruları görünce bunların baskıya girmeden, redakte edilmeden önceki ham sorular olabileceğini düşündük. Bu dosyayı açıkladığımızda, bu soruların ham sorular olup, olmadığını bilmiyorduk. ÖSYM yetkilileri açıklarsa, bu bilgi doğrulanabilirdi. Biz, ihbarın doğru olduğuna inandık ve 28 Ağustos tarihinde dosyayı kamuoyu ile paylaştık.” ifadelerini kullanmıştı.

HSYK Kararnamesinden sonra soruşturmanın savcısı değişirken, yeni savcı mahkemeden bu suç örgütünün faaliyetlerinin tüm yönleri ile tespit edilerek deşifre edilebilmesi için, başka suretle delil elde etme imkanı bulunmadığından, sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2 bin 676 kişi ile birlikte daha önce 564 şahsa ait telefon numaralarının HTS kayıtları ile yapılan analiz çalışması sonucunda tespit edilen 40 kişi olmak üzere toplam 2 bin 716 kişinin GSM numaraları üzerinde gerekli araştırma yapmak üzere 1 Haziran-1 Ağustos 2010 arasındaki iletişimlerinin tespiti, saat, tarih ve baz arayan, aranan kimlik bilgisi, arayan aranan konum bilgilerini gösterir değerlerini içeren HTS raporlarının excel ortamında dijital olarak alınmasına karar verilmesini talep etti.

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Ağustos 2014’te 2 bin 716 kişinin şüpheli olmadığı ve dedikodu, söylenti, tahmin, varsayımla bu kararın verilemeyeceği gerekçesiyle bu talebi reddederken, savcının karara itiraz etmesi üzerine üst mahkeme olan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi talebi kabul ederek, 2 bin 716 kişinin HTS kayıtlarının incelenmesine karar verdi.

HTS kaydı ile kimin kimi nereden, ne zaman aradığı ve ne kadar süre konuştuğu, hattın kullandığı baz istasyonu ile nereden arandığının da öğrenilebildiği belirtilliyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.