logo yeni

5 YILDA 25 BİN İNFAZ KORUMA MEMURU ALINACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

infaz-koruma-memuruAdalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, ceza infaz kurumlarının dış güvenliğinin Jandarmadan Adalet Bakanlığına devredilmesine ilişkin kanun tasarısının Meclis’te olduğunu belirterek, bu tasarının yasalaşması ile birlikte yeni infaz koruma memurlarının istihdam edileceğini belirtti.

Bakan, cezaevlerinin dış güvenliğinin devrinin aşama aşama gerçekleşeceğini belirterek, bunun için 5 yıllık bir sürecin öngörüldüğünü, bu sebeple 5 yıl içinde 25 bin civarında yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini belirtti.

Bozdağ konuyla ilgili olarak “Güvenliğin el değiştirmesinden sonra, yönetimde de bir birlik oluşacaktır. İşlerin sağlıklı yürümesi ve sorumlunun tek olması son derece önemli. Şimdi infaz koruma memurlarıyla ilgili ayrı, jandarmayla ilgili ayrı usul var. Ortada olay olduğunda çözümü zorlaşıyor. Onun için sorumluları da tekleştiren hesap soranları da tekleştiren bir adımı atmış olacağız. Bu çerçevede yasanın yürürlüğe girmesinden sonra 25 bin civarında yeni infaz koruma memurunu istihdam edeceğiz.” ifadelerini kullanırken, yeni istihdam edileceklerin dış güvenlikte çalışacağını, belli bir yaştan sonra iç güvenlik kısmına geçeceğini belirtti.

Bakan Bozdağ, infaz koruma memurlarının özlük hakları ve yıpranma payı ile ilgili olarak ise, “Bu sıkıntıları çözüyoruz. Yıpranmayı yeniden getiriyoruz. Özlük haklarında süper olmasa da önemli oranda iyileştirmeler de yapıyoruz. Yasamız büyük ihtimalle Ekim ayında yasalaşacaktır" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.