logo yeni

13 BİN MÜHENDİS, VETERİNER HEKİM VE TEKNİKER ATAMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gida-muhendisi2Bursa Milletvekili İlhan Demiröz,  ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri ile veteriner hekim ve tekniker kadrolarına 13 bin 600 kişinin atanmasını öngören bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu.

Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, onbinlerce mühendisi yakından ilgilendiren bir kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu. Demiröz’ün verdiği kanun teklifine göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatında kullanılmak üzere ziraat mühendisleri için 6 bin 500, gıda mühendisleri için 3 bin 100, su ürünleri mühendisleri için bin 500, veteriner hekimler için 2 bin ve teknisyenler için 500 kadro verilmesi öngörülüyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde Türkiye için tarımın, sosyal, ekonomik ve politik bakımdan son derece önemli  olduğuna dikkat çeken Demiröz, tarımın ulusal gelire yüzde 8, istihdama yüzde 25 katkısı olduğunu kaydetti. Demiröz, teklifinde, şunları kaydetti:

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenler bulunmaktadır. Ülkemizin tarım ve hayvancılığını geliştirebilmek, dışa bağımlı olmayan bir ülke olması için gönüllü neferler olan bu mühendislerimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in ilgisizliği, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, bütçede size yer yok sözleri ile büyük hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.

Çiftçi, üretici zarar ederken bundan tüm ülke etkilenmekte, pahalı sebze, meyve tüketmek zorunda kalmaktadır. İşsiz bırakılan her ziraat mühendisi, ekonomi için görmezden gelinen değerlerimizdir. Yetişmiş mühendis ve veteriner hekimin ülkemizde modern tarım ve hayvancılık için, su ürünlerinde ilerleme için, sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi için, önemli bir ekonomik katkı sağlayacağı tartışılmaz gerçektir.”

 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.