logo yeni

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU UZMAN YARDIMCILIĞINA GİRİŞ ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

diyanetDiyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılığı giriş ve yeterlik sınavlarına alınacaklarda aranan şartlarda değişiklik yapıldı.

Bugün yayımlanan ve “Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman ve Uzman Yardımcılığı Sınav ve Atama Yönetmeliği”nde değişiklikler yapan Yönetmeliğe göre;

**Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılığı giriş sınavına başvuruda bulunacaklarda aranan şartlarda değişiklik oldu.

Sınava başvuracaklarda aranan “Başkanlıkça açılan ihtisas kursunu bitirmiş veya yüksek lisans/doktora yapmış olmak,” şartı kaldırıldı.

Yönetmeliğin bu şartıyla ilgili olarak açılan bir davada Danıştay 12. Dairesi daha önce yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

**Uzman yardımcılarının yeterlik sınavına girebilmeleri için aranan şartlarda değişiklik yapıldı.

Arapça ve ikinci bir yabancı dil bilgisini ( C) düzeyine belgeleme şartı, tek yabancı dil belgelendirme şeklinde değiştirildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılarının yeterlik sınavına girebilmesi için iki yabancı dil bilmesi gerekmeyecek.

Bugün yürürlüğe giren değişiklik

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU UZMAN VE UZMAN YARDIMCILIĞI SINAV VE ATAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 7/1/2012 tarihli ve 28166 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman ve Uzman Yardımcılığı Sınav ve Atama Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan hüküm: ç) Başkanlıkça açılan ihtisas kursunu bitirmiş veya yüksek lisans/doktora yapmış olmak,

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) Arapça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Farsça ve Balkan ve Kafkas dillerinin herhangi birinden, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az (C) düzeyinde veya buna denk kabul edilen uluslararası geçerliliği olan yabancı dil belgesine sahip olmak,”

Eski hali: c) Arapça ile birlikte İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Farsça, Balkan ve Kafkas dillerinin herhangi birinden, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) en az (C) düzeyinde veya buna denk kabul edilen uluslararası geçerliliği olan yabancı dil belgesine sahip olmak,

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Başbakan yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.