logo yeni

40 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen4Türkiye Kamu Sen Ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK 40 Bin öğretmen ataması ile ilgili açıklamalarda bulunurken, sendika olarak konuya ilişkin önerilerini de sıraladı.

Koncuk, TBMM’nin, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında beklenmedik şekilde tatile girmesinin ilk atama umudu içindeki öğretmenleri ciddi kaygıya soktuğunu belirterek,  “Hükümet ve MEB bu kaygıyı giderecek tedbirleri almak zorundadır. 40 bin öğretmen atamasının yapılacağı üzerinden hareketle, MEB kontenjanları açıklamalıdır. TBMM’de atanacak öğretmen sayısının artırılması, beklenen bir durum olmamakla birlikte, sayının artması, hem ataması yapılmayan öğretmenlerin, hem de Türk milli eğitiminin ihtiyaç duyduğu öğretmeni atamak bakımından önemlidir. Bu konuda Muhalefet partilerinin verdiği kanun teklifleri bulunmaktadır.” dedi.

Koncuk Milli Eğitim Bakanlığınca  yapılması gerekenler konusundaki önerilerini ise şöyle sıraladı:

Milli Eğitim Bakanlığı:

1.En hızlı şekilde,  branşlara göre kontenjanları açıklamalıdır.

2.Kanun çıkması muhtemel olan, 9-10 Eylül tarihine kadar beklenilmeden, 40 bin öğretmen ataması bilgisayar ortamında hemen yapılmalı, kararnameler kanun çıktıktan sonra hızla düzenlenmeli, göreve başlamaları, en geç 15-20 Eylül aralığında yapılmalıdır.

3. 40 bin öğretmen atamasına ait kanun maddesi, durumun acil olmasına istinaden, torba yasadan çıkarılarak, ayrı bir kanun olarak öncelikli onaylanabilir. Bu konuda İktidar ve muhalefet milletvekilleri hemen bir uzlaşma sağlayabilirler. Aksi takdirde, torba yasa yaşanılan tartışmalar da dikkate alındığında zaman alabilir, burada Cumhurbaşkanının onay süreci, yayınlanmasından doğacak zaman kaybı da düşünülerek, öğretmen ataması ile ilgili kanun torbadan çıkarılarak, ilk öncelikle görüşülmelidir.   

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.