logo yeni

ORMAN MUHAFAZA MEMURLUĞUNA GİRİŞ ŞEKLİ YİNE DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

orman-muhafaza-memuruOrman Genel Müdürlüğü tarafından Orman Muhafaza Memuru olarak istihdam edilecek personelin işe alınmasında uygulanan usul bir yıl aradan sonra yine değişti.

Orman Muhafaza Memuru kadrolarına KPSS (B) grubu puanları ve tercihleri çerçevesinde ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılmakta iken, 27 Haziran 2013 tarihinde yapılan değişiklikle bu uygulamaya son verilmişti.

Bir yıl önce yapılan düzenlemeyle, Orman Muhafaza Memurlarının, KPSS (B) puanları dikkate alınarak açıktan atama yapılacak kadro sayısının dört katına kadar belirlenecek adaylar arasından, sözlü ve uygulamalı sınav sonucuna göre işe alınması uygulaması getirilmişti. 

Konuya ilişkin olarak açılan bir davaya bakan Danıştay 12. Dairesi, 15/4/2014 tarihli ve 2013/8388 sayılı Esas Kararıyla bu uygulamanın yürütülmesini durdurmuştu.

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelik değişikliğiyle ise, Orman Muhafaza Memuru alımında uygulanan sözlü sınav uygulaması kaldırıldı ve Yönetmeliğin ilgili maddesi yeniden düzenlendi.

Orman Muhafaza Memurluğu giriş nasıl olacak?

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte yapılan son değişiğe göre, Orman Muhafaza Memuru kadrolarına; KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak açıktan atama yapılacak kadro sayısının dört katına kadar belirlenecek adaylar arasından yapılacak uygulama sınavı sonucuna göre atama yapılacak.

Uygulama sınavına ilişkin başvuru, komisyon teşekkülü ve sınava ilişkin diğer hususlarla ilgili gerekli mevzuat düzenlemeleri de ayrıca yapılacak.

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelik ve düzenlemenin eski hali

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“EK MADDE 7- Orman muhafaza memuru kadrolarına, ilgili mevzuatında sınav, başvuru, komisyon teşekkülü ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapılmak kaydıyla, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak açıktan atama yapılacak kadro sayısının dört katına kadar belirlenecek adaylar arasından yapılacak uygulama sınavı başarı sırasına göre Orman Genel Müdürlüğünce atama yapılır.”

Maddenin eski hali : Ek Madde 7 –Orman muhafaza memuru kadrolarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının dört katına kadar belirlenecek adaylar arasından, yapılacak sözlü ve uygulamalı sınavlardaki başarı sırasına göre Orman Genel Müdürlüğünce atama yapılır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.