logo yeni

KONTENJAN VERMEYECEKSENİZ NEDEN BİNLERCE KİŞİYE FORMASYON EĞİTİMİ VERİYORSUNUZ?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen8Tarih bölümü mezunlarının öğretmenliğe atanabilmesi için yeterince kontenjan ayrılmamasına karşın çok sayıda tarih bölümü mezununa formasyon eğitimi verildiği, tarih derslerine başka branş öğretmenlerinin girmesi sebebiyle tarih bölümü mezunlarının işsizlikle karşı karşıya kaldığı gibi eleştirileri içeren ve İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından hazırlanan önerge TBMM  Başkanlığına sunulurken, önerge metninde ayrıca şu sorulara da yer verildi:

"1-Ülkemizde devlet eliyle getirilen ciddi bir atanma sorunu var mıdır?

2-Türkiye’de en yüksek puan ile en az alım yapılan bölüm Tarih Bölümü müdür? Yine an az ihtiyaç duyulan branş öğretmenliği Tarih midir?

3-Devlet okullarında Tarih dersleri ücretli öğretmenler tarafından mı verilmektedir? Bunun gerekçesi nedir? Bu uygulamaya son verilerek Tarih Bölümü okuyan ve kendini bu alanda yetiştiren bilgili kişi sayısının istihdamı bir nebze de olsa sağlanmayacak mıdır?

4-İslam Tarihi dersleri çoğunlukla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tarafından mı verilmektedir? Bu dersi bu konuda sağlam bir eğitim almış Tarihçilerin anlatması gerekli değil midir? Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin bu dersi anlatmalarının gerekçesi nedir?

5-Çağdaş Dünya ve Türkiye Tarihi Dersinin zorunlu yapılması gibi bir çalışmanız var mıdır? Böyle bir dersin zorunlu hale getirilmesi tarih öğretmeni ihtiyacını arttırarak tarihçilerimizin kontenjanlarında artış sağlamayacak mıdır?

6- Türkiye’de Tarih bölümü gerekli değeri neden görmemektedir? Madem ihtiyaç az, neden yılda 7000 kişiye formasyon verilmektedir? Çığ gibi büyüyen üniversitelerin hepsinde neden Tarih Bölümü vardır? Bu yetmiyormuş gibi ikinci öğretim gibi seçenekler sunularak mezun sayısında neden daha da yığılma oluşturulmaktadır?

7-Temel Osmanlıca dersleri neden Tarih öğretmenleri tarafından verilmemektedir? Bu dersin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tarafından değil, tarih öğretmenleri tarafından verilmesi de yine' Tarih öğretmenlerinin kontenjan sorununa çözüm sağlayacak bir yol değil midir?

8-Türkiye Tarih öğretmenlerine ve tarihine sırtını dönmüş müdür?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.