logo yeni

7 BİN İŞ VE MESLEK DANIŞMANI ATANMAYI MI BEKLİYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakat2İş ve meslek danışmanları ile ilgili cevap bekleyen sorular bir önerge yolu ile ifade edildi.

İstanbul milletvekili Mahmut TANAL, iş ve meslek danışmanlarının istihdam sorununu dile getiren önergesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1-Türkiye’de kaç kişi iş ve meslek danışmanıdır? Bu kişilerin kaç tanesi atanmış, kaç tanesi atama beklemektedir?

2-İş ve Meslek Danışmanları, Hükümetin 2011 yılında temelini atıp 2012 yılında uygulamaya soktuğu İş ve Meslek Danışmanlığı Projesi kapsamında mı yetişmektedir?

3-1 Ocak 2015'ten sonra yürürlüğe girecek yönetmelik ile Özel İstihdam Bürolarında bu belge sahibi insanların çalıştırılma zorunluluğu olacak mıdır?

4-Türkiye’de İŞKUR kaynaklarına göre sayılan 350-360 civan olan bürolar kendi çalışanlarına bu belgeleri aldırmaya başlamışlar mıdır? Eğer bu bürolar kendi çalışanlarına bu belgeleri aldırmaya başladılar ise bir nevi özel sektörde istihdam şansı kalmadı demek mümkün müdür?

5-İş ve Meslek Danışmanlığı sınavı herhangi bir plân ve proje kapsamında yapılmakta mıdır? Şayet plan ve proje içerisinde yapılıyorsa detaylan nelerdir?

6-Türkiye’de yedi bine yakın atanmayı bekleyen İş ve Meslek Danışmanı olduğu iddiası doğru mudur?

7-İş ve Meslek Danışmanlığı sınavları 2014 yılında da yapılmış mıdır? Hali hazırda yedi bin atanmayı bekleyen İş ve Meslek Danışmanı varken, bu sınavın yine yapılmasının nasıl bir amacı vardır? Eldeki sayı Türkiye şartlan göz önüne alındığında yeterli bir sayı değil midir?

8-2014 yılında yapılan İş ve Meslek Danışmanı sınavı için verilen ilanlarda ”Lisans Mezunlarına Yeni Bir Kariyer ” şeklinde reklamlaştırılmış mıdır? Bunca atanamamış İş ve Meslek Danışmanı varken böyle yanıltıcı bir reklam yapmanın maksadı nedir?

9-Bu şekilde gidilirse yılsonunda İşsiz İş ve Meslek Danışmanı sayımız 15 binli rakamları bulmayacak mıdır? Bu kadar insan nerede, ne şekilde istihdam edilecektir? Ülkede üniversite mezunu ve sertifikalı işsiz rekoru kırmak mı istenmektedir? Bunun kime ne faydası olacaktır? Kazananı kim kaybedeni kim olacaktır?

10-Türkiye’den başka, İş ve Meslek Danışmanı iken işsiz kalanların olduğu bir ülke var mıdır? Bu sınavlarla vatandaşların bin lirasının elinden uçup gitmesinin yanı sıra psikolojik ve manevi yıkımlar ile birlikte kalıcı etkilere maruz bırakıldıkları açık değil midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.