logo yeni

calisanlar2 copy

KPSS'YE GİRENİN TORPİLLİ OLANINI SEVERİM

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'te yapılan ve bugün yürürlüğe giren değişiklikle; kamu kurum ve kuruluşları, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilecekler.

Bu düzenlemeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarında avukat olmak isteyenler artık KPSS yerleştirme tercihinde bulunmayacak. Aldığı KPSS puanına göre doğrudan ilgili kurumlara başvuracak. Kurumlar da kendilerine tanınan, doğrudan sözlü sınav yoluyla personel alma imkanını değerlendirerek, sadece sözlü sınav yapmak suretiyle istediği adayı kadrolarına atayacak.

KPSS sınavı sonrası kurumların kendilerini tercih edebilmesi için torpillerini yarıştıracak olan adaylar, torpille işe girdikten sonra da hukuk müşaviri ve avukat sıfatıyla hak hukuk gözeterek kurumlardaki işleri yürütecek!  

Son düzenleme öncesinde, kurumlardaki hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına yerleştirmeler, KPSS sınav sonucu alınan puanlara göre yapılan tercihlere istinaden doğrudan ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılıyordu.

Bu uygulama da hayırlı olsun!

İlgili madde

“EK MADDE 6 – Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler.”

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.