logo yeni

GIDA MÜHENDİSLERİNİN İSTİHDAM SIKINTISI DİLE GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gida-muhendisiGıda mühendislerinin istihdam problemini dile getiren önerge TBMM Başkanlığına sunuldu.

Önergede gıda denetimlerinde gıda mühendislerine çok az yer verildiği konusuna değinilerek, 2014-2016 döneminde ne kadar gıda mühedisi istihdam edilmesinin planladığı da soruldu.

İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından hazırlanan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER’in yanıtlaması istemiyle verilen önergede yer alan sorular:

“1.Bakanlığınız tarafından uygulanan herhangi bir Gıda Güvenliği Politikası mevcut mudur? Böyle bir politika mevcut ise kısa, orta ve uzun vadede ulaşılmak istenen hedefler nelerdir? Bu politikalar gereği kısa, orta ve uzun vadede kaç adet Gıda Mühendisi istihdam edilmesi planlanmaktadır? Açılması planlanan diğer istihdam kadroları nelerdir? Kaçar adet personel istihdam edilmesi planlanmaktadır?

2.Bakanlığınızın herhangi bir Gıda Güvenliği Politikası yok ise gerekçeleri nelerdir? Gıda Güvenliği’ni sağlamak Bakanlığınız sorumluluğunda değil midir?

3.Gıda üretim, satış ve okul, yurt, kreş gibi toplu tüketim yapılan yerler olmak üzere kayıtlı 500 bine yakın işletmenin denetimini yapan yaklaşık 5000 Gıda Kontrolörünün sadece yaklaşık yüzde 17’sinin Gıda Mühendisi olmasının temel sebepleri nelerdir? Gıda Mühendislerinin gıda güvenliği kontrolünden yüzde 70 sorumluluğu bulunduğu halde bu kadar az Gıda Mühendisi istihdam edilmesinin sebepleri nelerdir? Gıda Kontrolörleri hangi meslekten insanlardan kaçar adet istihdam edilmiştir?

4.Bakanlığınız bünyesinde gıda denetimi yapmak üzere yeterli sayıda gıda mühendisi istihdam edilmekte midir? Yeterli sayıda gıda mühendisi yok ise gıda kontrollerini kimler yapmaktadır? Gıda kontrollerim yapmak üzere “hızlandırılmış gıda güvenliği” dersleri verilen ilgisiz kişiler mi atanmaktadır? Hızlandırılmış Gıda Güvenliği kursu ile gıda güvenliği kontrolü yapılabiliyorsa fakültelerde Gıda Mühendisi yetiştirilme sebebi nedir? Hızlandırılmış Gıda Güvenliği kursu Gıda Güvenliğine ilişkin kontrolleri yapmak için yeterli donanımı sağlamakta mıdır? 

5.Gıda Güvenliğini sağlamak adına Bakanlığınız adına oluşturulmuş yeterli sayıda eğitimli personelin, etkin çalışma yapabilmeyi sağlayacak fiziki mekanların ve çeşitli test ve analizleri yapılabileceği laboratuvarlar mevcut mudur? Bu tarz laboratuvarlar mevcut değil ise gerekçeleri nelerdir?

6.KPSS 2014-2016 atama döneminde Bakanlığınızca kaç adet Gıda Mühendisi kadrosu açılması planlanmaktadır? Gerekçeleri nelerdir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.