logo yeni

BELEDİYELERDE SINAVSIZ SÖZLEŞMELİ OLARAK İŞE GİRMEK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise-girme2Belediye ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli personel çalıştırılması hususu 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinde düzenlenmiştir.

49 uncu madde ile belediye ve bağlı kuruluşlarında iki tür sözleşmeli personel istihdamı belirlenmiş olup bunlar tam zamanlı sözleşmeli personel ve kısmi zamanlı sözleşmeli personel istihdamıdır.

Memurunyeri.com olarak hazırladığımız bu yazının da konusunu oluşturan tam zamanlı sözleşmeli personel istihdamına  49 uncu maddede yer verilmiştir.

Tam zamanlı sözleşmeli personel nedir?

5393 sayılı Belediye Kanunun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası gereğince, belediye ve bağlı kuruluşlarında norm kadroya uygun olarak yıllık sözleşme ile çalıştırılan uzman ve teknik personeldir.

Hangi unvanlarda sözleşmeli personel çalıştırılabilir?

Belediyenin norm kadrosunda yer verilen kadro unvanları dikkate alınarak, avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen, tekniker, fizikçi, jeolog, teknik ressam, pilot, ölçü ayar memuru, çocuk eğiticisi, sosyolog, sağlık memuru, eczacı, kütüphaneci, ekonomist gibi uzmanlık ve teknik bilgi isteyen pozisyonlarda sözleşmeli personel istihdamı mümkündür.

Ancak belediye, sözleşmeli personel eliyle yürütülen hizmetlere ilişkin boş kadrolara ayrıca atama yapamadığı için sözleşmeli çalıştırılacak personel sayısı da sınırlıdır.

Tam zamanlı personel ücretleri ne kadardır?

Sözleşmeli olarak istihdam edileceklere ödenecek net ücretlerin tavanı, bu pozisyonların karşlığı olarak belirlenmiş kadro unvanlarındaki maaşlara göre ayarlanmaktadır. Maliye Bakanlığı her yıl çıkardığı genelge ile 5393 sayılı kanun çerçevesinde çalıştırılacak sözleşmeli personelin unvan bazında ücret tavanları ve bu personele ödenecek ek ödeme tutarlarını belirlenmektedir. Belediye meclisi kararı ile bu tavan ücretlerin altında ücret belirlenmesi de mümkün bulunmaktadır.

Sözleşmeli personelin 2014 yılı ücretlerini ilişkin tavan tutarları ve ek ödeme miktarlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tam zamanlı personel için aranan nitelikler nelerdir?

Belediye ve bağlı kuruluşlarında tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalışmak için,

-Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda aranan nitelikleri taşımak,

-Yürütecekleri hizmetler için ihdas edilmiş kadro unvanının gerektirdiği nitelikleri taşımak,

-Pozisyon için gerekli öğrenim şartını karşılamak

gerekmektedir.

Tam zamanlı sözleşmeli personel pozisyonuna atanmak için sınav gerekli midir?

Tam zamanlı sözleşmeli personel pozisyonuna atanmak için sınav kazanma şartı bulunmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.