logo yeni

ATAMA BEKLEYEN TARİH ÖĞRETMENLERİNİN SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen5Tarih öğretmenlerine atamalarda çok az kontenjan ayrıldığı, bu branşa hak ettiği değerin verilmediği ve başka branşlardaki öğretmenlerin tarih branşıyla ilgili dersleri vermek üzere atandığı iddialarından hareketle, atanamayan Tarih öğretmenlerinin sorunları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Celal DİNÇER tarafından verilen soru önergesinde; “Atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin ve ailelerinin gözü kulağı bir umut arayışıyla Bakanlığınız açıklamalarına kilitlenmiş durumdadır. Ancak; daha önce söz verildiği sayıda yapılmayan atamalar herkeste hayal kırıklığı yaratmıştır. Bunlar arasında yer alan Tarih branşı öğretmenleri ise mağduriyetlerinin sadece atamalarda ayrılan kontenjanla ilgili olmayıp, branşlarına hak ettiği değerin verilmemesi ve başka branşlarda yetişen öğretmenlerin kendileriyle ilgili derslere atanması gibi nedenlerden kaynaklandığını ifade etmektedirler.” diyerek, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1.Tarih branşına yapılan atama oranlarının diğer branşlara göre çok düşük olmasının sebebi nedir? Atama bekleyen 25.000 civarında tarih öğretmeni ile her yıl 1.000 mezun veren tarih bölümleri dikkate alındığında bu branşta eğitim gören öğretmen adaylarının işsiz kalacağı gerçeğinden hareketle, gerek atama kontenjanların arttırılması, gerekse üniversitelerdeki tarih bölümlerinin ihtiyaca göre planlanması doğrultusunda bir çalışmanız varımdır?

2.Okullarda verilen “İslam Tarihi” dersi neden bu konuda eğitim gören Tarih öğretmenleri tarafından değil de “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” branşı öğretmenlerince verilmektedir? Bu hatanın düzeltilmesi amacıyla bir çalışmanız varımdır?

3.Halen liselerde okutulan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi seçmeli olduğu için, öğretmen norm kadrosunda görülmemekte ve dolayısıyla Tarih bölümündeki öğretmen açığına olumsuz yansımaktadır. Tarih öğretmenleri tarafından verilmesi gereken bu dersle ilgili açığın kontenjanlara yansıtılmasını sağlamayı düşünüyor musunuz?

4.Kendine has metodu, birtakım incelikleri ve teknikleri olan, ehli olmayan kişilerce verilmesi halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak, öğrencilerimizde onarılmaz yaralar açacak Tarih branşı ve bu branşta eğitim almış öğretmenlerin hak ettiği konuma gelmesi için ne gibi bir çalışmanız vardır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.