logo yeni

KİMLER İÇİN POLİSLİK VE ASKERLİK MESLEĞİ ENGELİ DEVAM EDECEK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gozPolislik ve askerlik mesleğine  girişlerde renk körü olan adayların elenmesi uygulamasının kaldırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen bir dilekçe olumsuz cevap aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonuna bu yönde yapılan bir başvuru, İçişleri Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığından Dilekçe komisyonuna gönderilen yazılar ile uygun görülmedi.

Dilekçe ile TBMM’ye başvuruda bulunan vatandaşın renk körü olanların polislik ve askerlik mesleği başvurularında elenmesi uygulamasından vazgeçilmesini istemesi üzerine, Meclis Dilekçe Komisyonu tarafından Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından yazı ile bilgi talep edilmişti.

Renk körlerinin askerlik mesleğine girişi

Askerlik ile ilgili olarak gelen yazıda, herhangi bir tedavisi olmayan renk körlüğü rahatsızlığına sahip şahısların, gölgeleri algılamadığı için gece görev yapmaları ya da nöbet tutmalarının mümkün olmadığını, gündüzleri ise atış eğitimleriyle, kara, hava ve deniz ulaşım işaretlerinde yaygın olarak kullanılan kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemedikleri için herhangi bir kademede profesyonel olarak askerlik mesleğini icra etmek üzere yetiştirilmelerinin mümkün olmadığını belirtildi.

Renk körlerinin polislik mesleğine girişi

Polislik mesleğine girişlerdeki engel ile ilgili olarak ise, İçişleri Bakanlığından gelen cevapta mevcut mevzuata atıf yapıldığı görüldü. Bakanlık Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nin hastalık branşlarının sınıflandırılmasına ilişkin kısımda, "İshihara(Renk Körlüğü Test Kitabı) kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır" hükmüne yer verildiğini ifade edtti.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.