logo yeni

40 BİN DEĞİL 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen5Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, ağustos ayında yapılması planlanan öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koncuk, bu ay içinde atanması düşünülen 40 bin öğretmen atamasının yeterli olmadığını belirterek, "Ağustos ayında 40 bin değil, 100 bin öğretmen ataması yapılmalıdır" dedi.

Yönetici atamalarındaki adaletsizlik

İsmail KONCUK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının siyasi müdahalelere açık bir bakanlık haline geldiği belirtirlirken şu ifadelere yer verildi: “MEB’in, özellikle, yönetici atama konusunda, adeta bir bataklığa saplanması, bugüne kadar oluşturulan düzeni, zaman içinde alt üst edecektir. Kadrolaşmak, emir eri ordusu yaratmak adına, oluşturulan bu kokuşmuşluk, önümüzdeki süreçte her alana yayılacaktır. Liyakat ve kabiliyetin göz ardı edildiği, adaletsizliğin alabildiğine arttığı bir kurumun,  arzu edilen başarıları sağlaması mümkün olmayacaktır.”

Zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan öğretmenler

“Zorunlu hizmet bölgelerinde yıllardır çakılı kalmış öğretmenler. Bu öğretmenlerimiz, artık, isyan noktasına gelmiştir. Zorunlu hizmet süresini tamamladığı halde, 8-10 yıldır bu bölgelerde, adeta unutulan bu öğretmenlerimize büyük haksızlık yapılmaktadır. Yer değiştirme dönemlerinde yeteri kadar kontenjan açılmadığı için tayin istekleri gerçekleşmeyen, kürek mahkumu gibi görülen bu öğretmenlerimiz, haklı bir kızgınlık ve küskünlük içindedir.

İktidar ve MEB bu öğretmenleri rahatlatacak hiçbir tedbiri bugüne kadar ortaya koymamıştır. Zorunlu hizmet bölgelerini cazip hale getirmek için getirdiğimiz tekliflerimiz hayata geçmemiş, mahrumiyet tazminatı ödemesi konusunda bir adım atılmamıştır.”

İl içi ve il dışı tayin sıkıntısı

“İl içi tayinlerde yer değiştirme isteği yerine getirilmeyen, aile bütünlüğünü bir türlü sağlamayan öğretmenlerin durumu yeniden değerlendirilmelidir. Mayıs ayında yapılan il içi tayinlerinin, norm güncellemesi yapılmadan yapılmış olması büyük bir haksızlıktır. O dönemde yeteri kadar yer açılmamış olması bu öğretmenlerin mağduriyet yaşamasına sebep olmuştur.

1. İl dışı tayinlerinde yeteri kadar kontenjan açılmamış olması sebebiyle bir çok öğretmen yer değiştirememiştir. Bugünlerde, 2. İl dışı tayin isteği zirve yapmıştır. Bakanlığın bu konuda yaptığı çalışmanın bir an önce olumlu olarak sonuçlanmasını istiyoruz. Bakanlık bu konuda beklentileri karşılayan bir karar vermelidir, 2. İl dışı konusunda verilecek aksi bir karar, bir çok öğretmenin büyük hayal kırıklığı yaşamasına yol açacaktır.”

Öğrenim özrü

“Öğrenim özrü konusunda bakanlık inadından vazgeçmelidir. Öğrenim özrünü özür grupları içinden çıkarmak, MEB’in misyonu ile de bağdaşan bir tutum olamaz. Öğrenim özrü, tekrar özür grupları içine alınmalı ve MEB yüksek lisans ve doktora yapmanın önündeki tüm engelleri kaldırmalıdır.

Sendikamıza gelen bilgilerden, Eylül ayında,  bir alan değişikliği çalışması yapıldığı bilinmektedir. Bu çalışmalar hız kazanmalı ve MEB tarafından hemen bir açıklama yapılarak, yaşanan tereddütler giderilmelidir.

Personelin görev tanımları yapılmalı

“MEB, hizmetli, memur ve teknisyen arkadaşlarımızın beklentilerine uygun çalışmaları hızlandırmalıdır. Bu kapsamda, bu personelin görev tanımları yapılmalı, angarya ile karşı karşıya kalmaları önlenmelidir. MEB, bu personelin fazla çalışma süreleri karşılığında, ücret almalarını sağlayacak bir çalışma yapmalıdır. KPDK’da aldığımız karar gereği, bu personelin ek gösterge problemi giderilmelidir. Görevde yükselmeleri, belli bir düzen ve hakkaniyet çerçevesinde yapılmalıdır.”

40 bin değil 100 bin öğretmen ataması yapılmalı

“Okullarımızın, öğretmen açığı herkesin malumudur. İstanbul ilinde dahi, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 11 bin ücretli öğretmen görevlendirilmiştir. Ülke genelinde ücretli öğretmen sayısının 65 bin olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, Ağustos ayında yapılacak 40 bin öğretmen atamasının, ne eğitim öğretimimizin öğretmen ihtiyacını ne de ataması yapılmayan 350 bin öğretmenimizin beklentilerini karşılamayacağı açıktır. Okullarımızın öğretmen norm açığının 126 bin olduğunu açıklayan, bu ülkenin Milli Eğitim Bakanıdır. Bu sebeple, Ağustos ayında 40 bin değil, 100 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Bu konuda TBMM Genel Kurulunda milletvekillerince kanun teklifi de verilecektir. Bu teklif, İktidar partisine ait milletvekillerince de desteklenmelidir.”

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.