logo yeni

2014 KPSS SORULARININ ÇIKTIĞI İDDİA EDİLEN KİTAP MECLİS GÜNDEMİNDE

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss2014 KPSS Lisans Sınavında bazı derslere ilişkin soruların belli bir kitap veya yazar ismi üzerinden hazırlandığı iddialarından hareketle Mecliste soru önergesi verildi.

Milletvekili Koray AYDIN tarafından verilen soru önergesinde; “2014 KPSS Lisans Sınavı’nda çıkan tarih sorularının büyük bir bölümünün Altı Şapka yayınevi tarafından basılan İsmail Adıgüzel’in yazarı olduğu ‘KPSS Tarihin Pusulası’ isimli kitaptan alıntı yapıldığı başta olmak üzere, çeşitli haber ve iddialar basında yer almıştır.” denildi ve Milli Eğitim Bakam Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorular soruldu:

1- 2014 KPSS Lisans Sınavı’nda çıkan 27 tarih sorusundan 21’inin “KPSS Tarihin Pusulası” kitabından alıntı yapıldığı iddiaları doğru mudur?

2- Doğru ise konunun araştırılması ve soruşturulması için yapılan işlemler nelerdir?

3- Bu ve benzeri iddiaların doğru olmadığının ispatlanması, sisteme karşı sarsılan güvenin yeniden kazanılması ve kamuoyunun tatmin edilmesi bakımından daha önceki sınavlarda olduğu gibi sınav sorularının tamamının sınav sonrasında açıklanması için Bakanlığınızca bir düzenleme yapılması söz konusu mudur?

4-2014 KPSS Lisans Sınavı’nda sorulan 27 tarih sorusunun önemli bir bölümünün müfredat dışı olduğu, daha önceki sınavlarda tarih sorularının yaklaşık 1/3’ünü teşkil eden “Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin İlanı ve Atatürk İlke ve İnkılâpları” konularından neredeyse hiç soru çıkmadığı iddiaları doğru mudur?

5- Konu başlıklarına ve soru dağılımına ilişkin iddialar doğru ise müfredata uymayan bu sisteminin uygun hale getirilmesi veya müfredatın değiştirilmesi için Bakanlığınızca nasıl bir düzenleme yapılacaktır?

6- 2014 KPSS Lisans sınavında kitap veya yazar isimleri üzerinden hazırlanan sorularla tarih bilgisinin ölçülmesi, müfredata ve bakanlığınızın eğitim politikasına uygun mudur?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.