logo yeni

MÜLAKAT SINAVLARINDA TORPİL YAPILDIĞI İDDİALARINA NE CEVAP VERİLDİ?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakatKPSS sonuçlarına göre kurumlar tarafından yapılan sözlü sınavlarda kayırmacılık yapıldığı için atanamayanlara haksızlık yapıldığı iddialarından hareketle verilen soru önergesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından cevaplandırıldı.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen ve Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılması istene soru önergesini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK cevaplandırdı.

Soru önergesine verilen cevapta, mülakat sınavlarındaki kayırmacılık iddialarına ilişkin olarak özetle şöyle denildi:

“… KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde adaylar KPSS puanları, kurum ve unvan tercihleri ile KPSS Tercih Kılavuzu'nda belirtilen nitelikler dikkate alınarak yerleştirilmekte ve bu yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

Ayrıca yapılan merkezi yerleştirme işlemi sonunda yerleştirme yapılmak üzere ilana çıkılan kadro ve pozisyonlara yerleştirilen kişilere ait minimum ve maksimum puanlar ÖSYM Başkanlığı resmi internet sitesinden adaylara ve kamuoyuna sunularak yerleştirme işlemlerinin kamuoyunca denetiminin yapılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde yerleştirme öncesi (kırmızı, mavi, yeşil vb. şeklinde) bir listenin hazırlanması ve adayların bu listelere göre yerleştirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 'A grubu kadrolar için seçme' başlıklı 12’nci maddesinde 'Kamu kurum ve kuruluşları, bu Yönetmelikte (A) grubu olarak nitelenen kadrolarına personel seçimini, esas olarak kendi mevzuatına göre yapacakları giriş sınavı ile gerçekleştirilmektedir.' …

Bu kapsamda 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 'Vergi Denetim Kurulu Başkanlığında atama, yükselme ve yer değişikliği' başlıklı Ek 29’uncu maddesi ile vergi müfettiş yardımcılığı için aranan özel şartlar belirlenmiştir. …

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı denetim kapasitesinin artırılması amacıyla kurulduğu tarihten günümüze kadar 7 vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavı gerçekleştirmiştir. Yapılan bu sınavlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve bu Kararnamenin Ek 29’uncu maddesine dayanılarak hazırlanan Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yani tamamen yasal mevzuat kapsamında yapılmıştır.

Bu kapsamda yapılan vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavları başta anayasamızın eşitlik ile ilgili hükümleri olmak üzere yukarıda bahsedilen yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde, tamamen adil, objektif, tarafsız ve şeffaf bir şekilde, sınava katılan tüm adayların kendilerine sunulan eşit ortamda yarıştırılmaları ve sınavı kazananların sınav performanslarına göre puanlandırılmaları suretiyle gerçekleştirilmiştir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.