logo yeni

HALK BANKASI VE İLLER BANKASI SINAVSIZ PERSONEL ALIMI YAPTI MI?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

istisnai-memuriyetHalk Bankası ve İller Bankasının sınavsız olarak personel aldığı iddialarıyla ilgili olarak Meclis’e sunulan önergeye cevap geldi.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından hazırlanan önergede, “Halk Bankası ve İller Bankasının sınavsız olarak personel aldığı iddiaları doğru mudur? İddia doğru ise sınavsız alınan personel sayısı nedir?” sorularına yer verilmişti.

Sadece mülakat ile alım

Halk Bankası verdiği cevapta, yeni personel alımının, yazılı sınav ve mülakat yöntemiyle, tecrübeli personel alımının ise mülakat yöntemiyle yapılmakta olduğunu, yazılı sınav ve/veya mülakat sınavlarına tabi olmaksızın açıktan atanan personel bulunmadığını belirtti.

İller Bankası ise, İller Bankası Genel Müdürlüğünün İnsan Kaynakları Yönetmeliğinin 23 üncü maddesininde yer alan “Bankanın toplam pozisyon sayısının yüzde ikisini geçmeyecek şekilde diğer şartlara ilave olarak en az dört yıllık fakülte ve yüksekokullardan mezun olup, üç yıl ve daha fazla süreli mesleki deneyime sahip olanlardan uygun görülenler Yönetim Kumlu kararı ile mülakat yapılmak suretiyle atanır...” hükmü uyarınca sadece mülakat yöntemiyle personel alımı yaptığını belirtti.

Verilen cevaplardan iki kurumun da “tecrübeli personel açığını gidermek” için  sadece mülakat yöntemini kullanarak alım yaptığı ortaya çıkarken, İller Bankası bu şekilde 54 personel alımı yaptığını belirtti.

İşe girmek için yapılan başvuru sayısı

Halk Bankası 2010-2013 yılları arasında sınavlarına başvuruda bulunan kişi sayısı 400.518 olarak açıklarken, İller Bankası ise bu sayıyı 885 olarak açıkladı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.