logo yeni

MAHALLİ İDARELER ALANINDA EĞİTİM GÖRENLERİN İSTİHDAMI İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

egitim4Mahalli İdareler konusunda iki ya da dört yıllık eğitim almış olanların sözleşmeli olarak istihdam edilmesini kolaylaştırmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına kanun teklifi verildi.

Trabzon milletvekili Volkan CANALİOĞLU tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesine istinaden yapılan sözleşmeli personel istihdamında mahalli idareler konusunda eğitim almış personele de yer verilmesi amaçlanıyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde gerçekleştirilen son yasal düzenlemeler ile birlikte yerel yönetimlerin kurumsal anlamda daha kaliteli hizmet sunabilmeleri ancak nitelikli insan gücü ile mümkündür.

Bilindiği gibi; belediyelerde sözleşmeli personel çalıştırılması konusundaki temel esaslar 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. Maddesinde açıklanmıştır. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 2005 tarihinde yayınladığı genelge konuya açıklık getirmektedir.

Genelgede yer alan esaslara göre, belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, planlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık, alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plancısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilecektir.

Bu kapsamda yapılacak değerlendirmeler ışığında 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49.Maddesine adı geçen sözleşmeli personel istihdamları ile ilgili sayılan meslek dalları arasına “İKİ YILLIK MESLEK YÜKSEK OKULLARININ YEREL YÖNETİMLER BÖLÜMLERİNDEN MEZUN OLANLAR İLE ENSTİTÜLERİN MAHALLİ İDARELER VE YERİNDEN YÖNETİM YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINDAN BİLİM UZMANI SIFATI İLE MEZUN OLANLARIN” dahil edilmesi gerekmektedir.

Bu kanun teklifinin amacı; 5393 Sayılı Belediye Kanununda değişiklik yaparak Mahalli İdareler konusunda eğitim almış personelin Belediyelerde istihdam edilmesini sağlamaktır."

Kanun teklifinin metni:

5393 SAYILI BELEDİYE KANUNUN DA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 03/07/2005 tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49.Maddesinin 3.pragrafına aşağıdaki meslek kollan eklenmiştir.

“49.MADDE - Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, plânlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel, İKİ YILLIK MESLEK YÜKSEK OKULLARININ YEREL YÖNETİMLER BÖLÜMLERİNDEN MEZUN OLANLAR VE ENSTİTÜLERİN MAHALLİ İDARELER VE YERİNDEN YÖNETİM YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINDAN MEZUN BİLİM UZMANI SIFATI İLE MEZUN OLANLAR yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.