logo yeni

MAKİNE VE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ KAMUDA NEDEN İŞE GİREMİYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

muhendisMakine ve endüstri mühendislerinin kamuda istihdamı için yeterli kontenjan ayrılmamasının ve yüksek puan almalarına rağmen atamalarının yapılmamasının nedeninin sorulduğu önergeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK şu cevabı verdi.

Makine ve endüstri mühendislerinin kamuda istihdamı konusunda yaşanan sıkıntıları TBMM’ye taşıyan Milletvekili Alim IŞIK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK ‘in yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Soru önergesine ilişkin haberimiz için tıklayınız…

Soru önergesine, Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şöyle denildi:

20/12/2013 tarihli ve 6512 sayılı 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun (İ) Cetvelinin Kamu Görevlilerine İlişkin Toplam Atama Sayısı Sınırları başlıklı bölümünde, "Açıktan veya nakil suretiyle; 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında öğretim üyeleri hariç olmak üzere boş öğretim elemanı kadrolarına 4.000, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında serbest memur kadrolarına 36.000 olmak üzere, yapılabilecek toplam atama sayısı sınırı 40.000 adettir. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2013 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilir. 4.000 adet atama izninin en az 2.000 adedi, Yükseköğretim Kumlu koordinasyonunda Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında yetiştirilmek amacıyla araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılır. Program kapsamında söz konusu kadrolara atanacak adayların puan türleri esas alınarak kurumlar itibarıyla merkezi olarak yerleştirilmeleri, yurt içinde ve yurt dışında yetiştirilmeleri ile yükseköğretim kurumlarına sağlanacak diğer desteklere ilişkin usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulunca belirlenir." hükmü yer almaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşları münhal memur kadrolarına 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunun yukarıda belirtilen hükmüne göre verilecek atama izin kontenjanları çerçevesinde atama yapabilmektedirler. Söz konusu kontenjanlar mühendis, teknisyen, avukat, bilgisayar işletmeni gibi kadro unvanları ya da "makine mühendisliği", "elektronik mühendisliği", "kamu yönetimi" gibi öğrenim programları esas alınarak değil toplam sayı esasında dağıtılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları kendilerine tahsis edilen kontenjanları hizmet icapları ve kamu hizmetleri gereklerine uygun olarak ihtiyaç duydukları kadro unvanları itibariyle kullanmaktadırlar. Dolayısıyla hangi öğrenim programından mezun olanlar için atama yapılacağı hususu kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

Diğer taraftan, Makine ve Endüstri Mühendislerinin 2012-2013 yıllarına ait KPSS taban yerleştirme puanları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

4703 Nitelik Koduna Sahip Endüstri Mühendisliği ve Endüstri Sistemleri Mühendisliği ile 4639 Nitelik Koduna Sahip Makine Mühendisliği ve Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümlerinin 2012 ve 2013 Yılları İtibari İle Yapılan Yerleştirmeler Sonucu Oluşan Taban Puanları

YIL

Endüstri Mühendisliği ve Endüstri Sistemleri Mühendisliği

Makine Mühendisliği ve Makine ve İmalat Mühendisliği

Taban Puan

Taban Puan

2012

84,909

84,423

2013

87,49882

73,7197

ÖSYM Başkanlığınca ilan edilen kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadro ve pozisyonlardan mühendislik mezunu adaylar, niteliklerine uygun olanlarına başvuruda bulunmaları halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde yerleştirilebilmektedir ve söz konusu Başkanlıkça taban ve tavan puanlar ilan edilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları, personel ihtiyaçlarına göre, her KPSS yerleştirme döneminde mühendislik lisans mezunlarını talep etmektedirler. 2014 yılı içerisinde iki adet KPSS Merkezi Yerleştirmesinin yapılması planlanmakta olup, söz konusu yerleştirmelerde mühendislik mezunlarına ne kadar kadro/pozisyon ayrılacağı kamu kurum ve kuruluşlarının Devlet Personel Başkanlığına intikal ettirecekleri personel talepleri ile belli olacaktır."

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.