logo yeni

İŞSİZLİK VE ÇALIŞMA ŞARTLARI KONUSUNDA BİYOLOGLAR DA MAĞDURİYET YAŞIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

biyologÜniversitelerden biyolog unvanı ile mezun olanların işe girmede yaşadığı sorunlar ve işe giren biyologların çalışma koşullarından kaynaklı mağduriyetleri Sağlık Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Ahmet Duran BULUT, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde şunları söyledi:

Kamuda görev yapan biyologlar ise birçok haktan mahrum bırakılmaktadırlar. Her yıl üniversitelerden mezun olan yaklaşık 4 bin biyoloğumuz işsizliğin pençesine düşmektedir.

Biyologların son dönemlerde hastanelerde istihdamları noktasında da ciddi sıkıntılar doğmuştur. Özellikle özel hastaneler ve laboratuvarlar 4 yıllık fakülte mezunu biyologların yerine daha cüzi ücretlerle 2 yıllık Sağlık Meslek Yüksek Okulları mezunlarını çalıştırmaya başlamışlardır.

Bilimin ve teknolojinin geliştiği ülkelerde yüzyılın mesleği olan biyolojinin ve biyologların ülkemizde neredeyse hiçbir değerinin olmadığı, öğrenciler ve çalışanlar, boşta kalanlar ve bu bölümü daha sonra seçecek olan gençlerimizce gözde bir meslek olmadığı kanısı maalesef toplumumuzda yer edinmiştir.

Oysaki biyologların çalışma alanlarına şöyle bir baktığımızda ihtiyacın ne kadar fazla olduğu apaçık görülmektedir.

Sadece hizmet alanımızda Sağlık hizmetleri veren kurum ve kuruluşlarda yer alan laboratuvar ve her türlü tıbbi analizlerin yapılmasında, Tıbbi araştırma ve destek ünitelerinde, Biyolojik Ürünlerle ilgili standartların belirlenmesinde, Kriminoloji laboratuvarlarında ve Adli Tıpta, biyologlara ihtiyaç bulunmaktadır.

Biyologların mesleki tanımları gereği gibi yapılmadığından uygun olmayan yerlerde çalıştırmaktadırlar.

1.Biyolog alımlarının artırılması konusunda ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

2.Biyologlarımızın Avrupa Birliği normlarına uygun olarak meslek tanımlarının yeniden yapılması konusunda Bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?

3.Biyologların özlük hakları ile ilgili karşılaştıkları sorunların çözülmesi konusunda ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.