logo yeni

TEKNİK ÖĞRETMENLER TEKNİKER KADROSUNA ATANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

teknik egitimTeknik Eğitim Fakültelerinden öğretmen unvanı ile mezun olanların, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tekniker unvanlı kadrolara atanmasına Devlet Personel Başkanlığı (DPB) olumlu bakıyor.

DPB konuya ilişkin verdiği bir mütalaada, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının konuya ilişkin görüşlerini de göz önünde bulundurarak, Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olanların tekniker unvanı ile istihdam edilmelerinin mümkün olduğunu belirtmiştir.

Söz konusu mütalaada şöyle denilmiştir:

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “II- Teknik Hizmetler Sınıfı:” bölümünde “...teknik öğretmen okullarından mezun olup da, öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetlerde çalışanlar, ...” ibaresine yer verilmiş, aynı maddenin (A) bendinin 2 ve 4 üncü fıkralarında da teknik öğretmen okulu mezunları sayılmış ve bu Kanuna ekli I sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “II- Teknik Hizmetler Sınıfı” bölümünün (b) alt bölümünde Teknik Yüksek Öğretmen Okulu mezunları için uygulanacak ek gösterge rakamı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, Teknik Eğitim Fakültesinden mezun olanların,  657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil “Öğretmen” kadrolarına atanabilecekleri gibi Teknik Hizmetler Sınıfına dahil durumlarına uygun kadrolara da atanmaları mümkün bulunmaktadır.

Bu itibarla, Teknik Eğitim Fakültesinden mezun olanların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 21/03/2012 tarihli ve 1853/013298 sayılı görüşleri de dikkate alınarak, tekniker unvanı ile istihdam edilebilmelerinin mümkün olduğu mütalaa edilmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.