logo yeni

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI ATANACAK MI?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

is-meslek-danismaniİş ve Meslek Danışmanlarının sorunlarını gündeme getirerek çözümüne katkı sunulması amacıyla yeni bir soru önergesi verildi. 

Milletvekili Mahmut TANAL  tarafından verilen soru önergesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere şu sorular yer aldı:

1- İlk kez 2011 yılında çıkartılan bir uygulamada Sakarya üniversitesi ve Anadolu üniversitesi sürekli eğitim merkezleri tarafından dağıtılan AB uyum yasası kapsamında geliştirilmiş iş ve meslek danışmanlığı sertifikalı iş ve meslek danışmanı sayısı kaçtır? Bu uygulamadaki eğitime katılım koşullan nelerdir? Kimler bu eğitime katılabilir?

2- Bu sertifikalar nerelerde geçerlidir? Bu sertifikaların geçerlilik süresi nedir? Özel sektörde geçerli midir? Geçerli ise geçerli olduğu çalışma alanı ve yasal zorunluluk var mıdır?

3- İş ve meslek danışmanlarının atamaları neye göre yapılmaktadır? Ne kadar zamanda yapılmaktadır? Atamalar için herhangi bir sınav var mıdır? Sınav varsa sınavı kazandığı halde atanamayan varımdır? KPSS puan şartı var mıdır? Varsa taban puan kaçtır? KPSS puan türü veya türlerinin geçerlilik süresi nedir? Bu meslek gurubunda çift yıl KPSS puanlan atama için geçerli midir?

4- 2011 yılından bu yana iş ve meslek danışmanlarının atanan sayısı kaçtır? Atanamayan sayısı kaçtır? Atamalar en son ne zaman yapılmıştır? Neye göre yapılmıştır? Atanamayan iş ve meslek danışmanları olduğu halde bu eğitimler verilmeye devam ediliyor mu?

5- 2014 Ocak ayı itibarı ile tüm il ve ilçelerde faaliyet gösteren İŞKUR bünyesindeki iş ve meslek danışmam sayısı kaçtır? Görev yapan iş ve meslek danışmanları hangi hizmetleri yürütmektedir?

6- Eğitim verildiyse neden atama yapılmıyor? Bu kadrolara atama yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız ne zaman atama yapmayı düşünüyorsunuz?

7- Atanamayan iş ve meslek danışmanlarını nerde istihdam etmeyi düşünüyorsunuz?

8- Açık belirlenmeden eğitime katılan iş ve meslek danışmanlarının sayısı neye göre belirlendi? Burada eğitim alan iş ve meslek danışmanlarına herhangi yetkili makam tarafından atanabilmeleri konusunda söz verildi mi? Verildi ise bu sözleri verip yerine getirmemek ile nasıl bir genel veya ulusal çıkar vardır?

9- Türkiye de resmi işsizlik rakamı nedir? İşsiz İş ve meslek danışmanı sayısı nedir? Başarı ve istihdam için daha fazla iş ve meslek danışmanı yetiştirilmeli midir?

10- Her okulda 1 tane iş ve meslek danışmanı projesini duydunuz mu?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.