logo yeni

İŞE ALINACAĞI SÖYLENEN 6.000 KİŞİNİN AKIBETİ BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

siraGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına çeşitli unvanlarda işe alınacağı söylenen toplam 6.000 adet sözleşmeli personele ilişkin olarak Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK imzasını taşıyan ve bir soru önergesine cevap niteliği taşıyan yazıda yer alan açıklamada; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2013 yılındaki 6.000 sözleşmeli personel talebine ilişkin prosedürün ilgili yıl içerisinde tamamlanamadığı ve 2014 yılı için söz konusu Bakanlığın sözleşmeli personel talebinin olmadığı ifade edildi.

Özetle belirtecek olursak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bu yıl içerisinde sözleşmeli personel alınması için Maliye Bakanlığından henüz herhangi bir talebinin olmaması,  binlerce kişinin boş yere umutlandırıldığı anlamına geliyor.

Maliye Bakanı ŞİMSEK’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasının birinci paragrafında “Sözleşmeli personel kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca vizelenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.” hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2013 yılı için 29/05/2013 tarihli ve 91090716-907.99/13009 sayılı yazısı ile değişik pozisyon unvanlarında olmak üzere toplam 6.000 adet sözleşmeli personel pozisyon vizesi talep edilmiştir. Ancak, bu talebe ilişkin 31/12/2013 tarihine kadar Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü Bakanlığımıza ulaşmamıştır. Bu nedenle, 2013 yılı için yasal prosedür tamamlanamamıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2014 yılı için sözleşmeli personel talebi bulunmamaktadır.

2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu gereğince açıktan atama ve nakil sayılarının kamu kurum ve kuruluşlarına 21/1/2014 tarihli Başbakan Oluru ile yapılan dağılımda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına 30 adet atama izni verilmiştir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.